<p>A klímaváltozás nem vaklárma – körülményeit, intő jeleit és kockázati tényezőit az adatok világszerte félreérthetetlenül bizonyítják. Meteorológusnak, éghajlatkutatónak lenni meglehetősen komótos, jó foglalkozás.</p>
Ha csak egyetlen Celsiusszal...
Ha az előrejelzés esetleg nem stimmel, sebaj, az élet – kánikulában vagy zord zimankóban – zajlik tovább. Legalábbis a laikusok észjárása szerint.
Viszont a valóság ennél sokkal komolyabb. Mert az éghajlati rendszer természetes ingadozása a földi élet megjelenése óta nyomon követhető ugyan, ám a klíma változásának a mostanihoz hasonló, az emberi tevékenység révén befolyásolt és az egész Földet érintő sebességére még sohasem volt példa. Amiképp az szintén tagadhatatlan, hogy az utóbbi félszázad környezeti melegedéséért az emberiség üvegházgáz-kibocsátása a felelős, illetve szakértői számítások szerint a földi melegedés csak a mainál 60-80 százalékkal kisebb kibocsátás esetén lenne megállítható. Ezek a puszta és aligha szívderítő tények. S mert ráadásul 2012 rendhagyó tele eleve kíváncsivá is teszi az embert (január végéig úgy tűnt: elmarad idén a tél, februárban viszont nemhogy lazsálhatnak, hanem egyenesen tótágast állnak a gázórák!), az éghajlati rendszer ingásairól, ennek veszélyeiről Milan Lapin professzorral, a meteorológia és klimatológia egyik legjelesebb szlovákiai tudorával beszélgettünk.
Az interjút a keddi Új Szóban olvashatják!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.