Dinoszauruszkeltető Indiában!

Újdelhi |

<p>Dinoszaurusztojások százait fedezték fel Indiában, Tamilnádu szövetségi államban; a leletek korát 65 millió évesre becsülik.</p>

A Perijári Egyetem geológusai szerint a fészkekben az igen vérszomjas karnoszauruszok, valamint a növényevő szauropodák tojásai lehetnek - olvasható a The Times of India (http://timesofindia.com) című indiai lap online kiadásában.
    A Carnosauria alrendjébe nagy testű, két lábon járó, ragadozó dinoszauruszok tartoztak, amelyek a jura- és a krétakorban éltek. Mellső végtagjuk rövid volt, s három karomban végződött. A szauropodák a hüllőmedencéjű dinoszauruszok egyik alrendágába vagy kládjába tartoztak, amelybe nagytestű növényevőket soroltak, ezek a késő triász időszakban jelentek meg. A szauropodák az egyes fajaik által elért hatalmas méreteikről nevezetesek, ebben a csoportban találhatók a valaha élt legnagyobb szárazföldi állatok. Legismertebb képviselőjük az Apatosaurus, amely korábban Brontosaurus néven vált ismertté.
    Már korábban is ismert volt, hogy Tamilnádu állam adott területét egykoron dinoszauruszok népesítették be, amelyeknek csontjai korábbi ásatások során kerültek elő. Ez az első eset azonban, amikor dinoszauruszfészkek százait fedezték fel. A Kaveri-folyó völgyének északi része egyébként az ősi szervezetek valóságos tárháza, közülük a legidősebb 140 millió éves.
    A dinoszaurusztojások 1,25 méter átmérőjű fészkekben hevertek a homokágyon. Minden fészekben 8-8 szférikus, 13-20 centiméter átmérőjű tojás volt. A kutatók egy 2 négyzetméteres területen a fészkek százait fedezték fel, amelyeket vastag homok- és hamuréteg borított. A dinoszauruszok a tudósok szerint vélhetően árvíz miatt nem keltek ki, de esetleg a Dekkán-fennsík vulkánjainak kitörése gátolta meg őket, hogy kibújjanak a tojásból.
    "Úgy véljük, hogy a Dekkán-fennsíkon lejátszódó vulkánkitörések indították el azt a folyamatot, amely a dinoszauruszok kihalásához vezetett 65 millió évvel ezelőtt. A tojásokat hamuréteg borítja" - mutattak rá az indiai tudósok. A kutatók reményei szerint a mostani leletek, amelyeknek pontosabb kormeghatározását csak ezután végzik el, segítenek többet megtudni a dinoszauruszok kihalásának okairól.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?