Az osztrák politikusokról távozásuk után is pletykálnak

A bukott, avagy önként lemondott, netán átmenetileg parkolópályára került osztrák politikusok közül nem mindegyik részesül kíméletes elbánásban: a sajtó szereti visszahozni egyiküket-másikukat címlapsztorinak – különösen, ha sikerül valami izgalmasat kideríteni róluk.

Klimáék házassága válság vanFotó: internet A bukott, avagy önként lemondott, netán átmenetileg parkolópályára került osztrák politikusok közül nem mindegyik részesül kíméletes elbánásban: a sajtó szereti visszahozni egyiküket-másikukat címlapsztorinak – különösen, ha sikerül valami izgalmasat kideríteni róluk. Ez persze nincs összhangban azzal, milyen súlya volt a maga idejében az illetőnek: a tíz éven át Ausztria mindennapjait formáló Vranitzky kancellár egyre népesebb családjával egyetemben ellenáll például minden ilyen kísérletnek.

A bankárból lett szocialista, majd szociáldemokrata vezető ma éppolyan jól fésült, finoman csíkos, élre vasalt öltönyében ugyanolyan ápolt, mint kancellár korában. Ha megpróbálják berántani valami szennybe, a régi időket idéző higgadt, kicsit unalmas válaszaival eleve kifogja a szelet a botránykeltők vitorláiból. Nem lett igazi ügy az állítólag kancellársága idején megengedhetetlenül igénybe vett – a bajor Landesbanktól kapott – repülőjegyekből, és felesége örökölt ortopédkelléküzem-hálózatáról is csak rövid ideig suttogták, hogy valójában árjásított zsidó vagyonba ült be a család.

Az utód azonban, Viktor Klima hiába ment a 99-es választási félkudarc és a sikertelen kisebbségi kormányalakítási próbálkozás után a távoli Argentínába, az ő sokfogú, túl szívélyes és nem mindig őszintének tűnő mosolyáról a bulvársajtó képtelen lemondani. Igaz, Klima most, a Volkswagen cég argentínai vezetőjeként hibát hibára halmoz, de a kutakodás a magánéletében sem volt hiábavaló. A mindent tudó News magazin már a múlt év végén címoldalon jelenthette: Klimáéknál házassági válság van, a modellszépségű 38 éves Sonja magára maradt az elegáns Buenos Aires-i új villában, miközben 54 éves férje egy jó házból való ifjú argentin hölgynél keresi újfent a boldogságot. Történetesen Sonja Klimának nem ártott egy kis rokonszenv-injekció, rá ugyanis igencsak megharagudott Ausztria: a hölgy, aki állatszeretetéről volt híres, nem átallotta kedvencét, a Grolli névre hallgató nagy testű, hosszú szőrű juhászkutyát egy burgenlandi tanyán hátrahagyni. Arra hivatkozva, hogy az argentínai hőséget nem élné túl az eb.

Kevésbé regényes – és nem is kap ekkora nyilvánosságot a Liberális Fórum jobb sorsra érdemes egykori alapítója, Heide Schmidt. A nagyszerű képességekkel megáldott hölgy politikai karrierje sikamlósabb volt, mint későbbi sorsa. Jörg Haider közvetlen munkatársából, az akkor még liberális Szabadságpártból vált ki a kilencvenes évek elején, felismerve, mivé torzult puszta érvényesülési vágyból ez a párt. Heide Schmidt útja az 1999-es kudarc után az ATV osztrák magántelevízióhoz vezetett: heti váltásban egy kollégával talkshow-t moderált, de politikai elkötelezettségétől nem igazán tudott elszakadni: a műsort szellemesen, ám sokak szerint metsző iróniával és nem elég könnyedén irányította. A képernyős állandó jelenlét után a teljes eltűnés következett: aki ma nagyon keresi Heide Schmidtet, megtalálja az egykori párttársa, a dúsgazdag üzletember által alapított szociológiai intézet élén. Parkolópálya - reménykednek, akik visszavárják az éles eszű hölgyet a politikába.

Edith Klestil nem bukott politikus, de mint kisemmizett politikusfeleségnek, bérelt helye van a hírbörzén. Éppen nyolc éve szilveszterkor volt szenzáció, hogy Edith asszony megunván férje tartós kapcsolatát munkatársnőjével, 37 év házasság után kiköltözött a rezidenciáról. Öt évig tartott a mosolyszünet, mire bírósági pecsét került a válásra, s az akkor már másodszorra megválasztott, időközben 66. évét betöltött államfő szinte azonnal oltár elé vezette 22 évvel fiatalabb kedvesét. Mostanában békésebbek a hírek, s a legutóbbi arról szólt, hogy a 67 éves hölgy ismét párra talált.

Utóda, a mostani First Lady, Margot Löffler más okokból kerül megint szalagcímbe. Az ambiciózus és tehetséges diplomata alulmaradt a külügyminiszter asszonnyal szemben, ponthátrányba került az immár évek óta tartó konkurenciaharcban. Löffler-Klestilnek ugyanis már régen kijárna egy nagyköveti poszt, vagy legalább más előbbre jutás. Csak hát főnöke, Ferrero-Waldner külügyminiszter nem veszi jó néven, hogy az államfő inkább neje tanácsait fogadja meg külpolitikai kérdésekben - így ahol csak lehet, kicsit betart. Margot Löffler kötélidegzetéről híres: az előző rivalizálást Edith Klestil ellenében kitűnő taktikával nyerte meg. Most is csak átmenetileg veszíthet. A first ladység utolsó két évét alacsonyabb rangban tölti ugyan, de utána úgyis jön egy előkelő nagyköveti poszt, ahova akkor már exelnök férje nyugdíjasként kíséri majd el. Ekkor majd a bulvársajtó veszít: tengerentúli posztot rebesgetnek, ahonnan nem lesz már könnyű pletykákat gyűjteni.

Bécs, 2002. március

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?