<p>A bolygónkon beszélt hatezer nyelv közül 2500-at fenyeget az eltűnés veszélye - jelentette be csütörtökön Párizsban az a kutatócsoport, amely bemutatta a kihalófélben lévő nyelvek online atlaszát.</p>
Az eltűnő nyelvek atlasza
Az atlasz az UNESCO harmadik ilyen típusú kiadványa, amelyben az eltűnt nyelveket listázzák, de az első, amely online hozzáférhető. Az előző kiadvány óta számottevően megnőtt az eltűnt nyelvek száma.
A nyelveket a világ bármely térségében fenyegetheti az eltűnés, függetlenül az adott térség gazdasági fejlődésétől. Ez egyaránt előfordulhat az Egyesült Államokban, Európában, ahogy Fekete-Afrikában is. Az atlasz szerint az utolsó három nemzedék alatt 200 nyelv tűnt el, s 199 olyan nyelv van, amelyet kevesebb, mint 10 személy beszél. Az eltűnt nyelvek között van az alaszkai ejak, amelyet már csupán egyetlen személy - Marie Smith Jones beszélt, aki tavaly hunyt el 89 éves korában.
"Az atlasz interaktív és nyitott" - hangsúlyozta Christopher Moseley ausztrál nyelvész, az atlasz főszerkesztője. Mint kifejtette, arra ösztönzik a felhasználókat, hogy frissítsék az adatbázist.
A keresés egyaránt lehetséges az ország, a nyelv elnevezése és veszélyeztetettségi foka szerint, ahogy az adott nyelvet bírók száma alapján is.
Christopher Moseley - aki hat európai nyelvet beszél - szerint az atlasz a nyelvek megbecsülését hivatott növelni.
"Reméljük, hogy az atlasz a nyelvi örökség megbecsülésére ösztönzi majd az embereket világszerte" - hangsúlyozta Christopher Moseley.
Macuura Koicsiro, az UNESCO főigazgatója azt emelte ki, hogy a nyelvek eltűnése a kulturális örökség bizonyos részeinek az elvesztését is eredményezi.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.