A kárpátaljai Beregszász „magyar sziget” marad

A választási körzetek határainak megváltoztatása nem érinti kellemetlenül a beregszászi 72. számú választási körzetet, ahol továbbra is a magyar nemzetiségű lakosság marad többségben – mondta a Népszabadságnak Mihajlo Rjabec.

A választási körzetek határainak megváltoztatása nem érinti kellemetlenül a beregszászi 72. számú választási körzetet, ahol továbbra is a magyar nemzetiségű lakosság marad többségben – mondta a Népszabadságnak Mihajlo Rjabec. Az ukrán választási bizottság elnöke szerint a március 31-én esedékes parlamenti választásokon a beregszásziaknak továbbra is esélyük van magyar nemzetiségű képviselőt küldeni Kijevbe. Leonyid Kucsma elnök a napokban kritikusan szólt az ukrán politikai intézményrendszerről, és sajnálkozott, hogy túlságosan lassan alakul ki a demokratikus többpártrendszer?

Ukrajna elnöke a parlamenttel közösen hosszasan megvitatta a választási rendszert. Legfontosabb érve a vegyes – egyéni és listás – választási rendszer mellett az volt, hogy nem célszerű áttérni az arányos választási rendszerre addig, amíg meg nem erősödött a politikai intézményrendszer. Amíg a pártok nem képviselnek megfelelően népes választói tömegeket. Tény, hogy az ukrajnai politikai pártok ma még messze állnak az alkotmány által nekik felkínált lehetőségektől. Ezzel együtt úgy érzem, hogy a most folyó választási kampány fordulópont lehet az ukrán politikai erők formálódásának történetében. Arra gondolok, hogy a sok, ideológiai szempontból egymástól nem túlságosan távol álló párt talán már a közeljövőben integrálódik, nagy lépést téve az egységes politikai hatalmi központok, illetve választási blokkok kialakításának irányába. Ha ez a tendencia tartós lesz, kialakulhat néhány erős politikai párt, s akkor bevezethető lesz Ukrajnában is az arányos választási rendszer. A civil szervezeteket az ukrán alkotmány nem tekinti választási jogalanynak, azok nem vehetnek részt a szavazáson. Hívnak-e nemzetközi megfigyelőket, ha igen, hányat és honnan, illetve mi lehet az ő szerepük ?

Politikai gyakorlattá vált már 1991-től kezdve, hogy a külföldi államok és a nemzetközi szervezetek hivatalos megfigyelőket küldenek a választásokra, sőt már a kampányt is ellenőrzik. Ez nekünk is érdekünk, hiszen a megfigyelők jó hírünket kelthetik a világban, már amennyiben mindent rendben találnak. A mostani választásokra egyebek között meghívtuk az EBESZ, az Európa Tanács, az ENSZ és az Európai Parlament megfigyelőit. Az EBESZ már jelezte is, hogy 280 hivatalos megfigyelőt akar delegálni Ukrajnába, 18-at hosszabb időszakra, ők Ukrajna különböző régióiban tevékenykednek február-március folyamán. Ezenkívül a FÁK (Független Államok Közössége) Elnökeinek Tanácsa szintén döntést hozott, hogy a parlamenti választásokra Ukrajnába FÁK-megfigyelőket delegálna. Hogyan tudták hasznosítani a választási rendszer kiépítéséhez Magyarországtól kapott támogatást?

Már az ukrán választási törvény megalkotása, majd módosítása idején támaszkodtunk a magyar tapasztalatokra. Emlékeztetnék, hogy 1998-ban aláírtuk a két ország választási bizottságainak együttműködéséről szóló egyezményt. Emellett sor került a választási tapasztalatokat öszszegző dokumentumok cseréjére, s szakembereink a helyszínen tanulmányozhatták a magyar szavazásokat. Milyen hatással lehet a választási körzetek határainak átrajzolása a kárpátaljai magyarok parlamenti képviseletére?

A Központi Választási Bizottság 1997. november 27-i döntésének alapján 5 egyéni választási körzet alakult ki Kárpátalján. Közülük az egyikben, a beregszászi központú 72. választási körzetben a 150 ezernyi választópolgár kétharmada tömbben élő magyar nemzetiségű. A választási bizottság azonban 2001. december 30-i döntésével létrehozott egy 6. egyéni választási körzetet is, amivel némileg átrajzolta a korábbi körzetek határait, s csökkentette az egyes választói körzetek szavazóinak számát. S bár kétségtelenül igaz, hogy a munkácsi járás települései más körzetbe kerültek, de így is a 72. számú választási körzetben maradt 82 543 magyar nemzetiségű szavazó, a magyar nyelvű lakosság 87 százaléka. Meggyőződésem szerint a Kárpátalján történt választási körzethatárok megváltoztatása semmiképpen nem befolyásolhatja a magyar nemzeti kisebbség képviselőjének Ukrajna parlamentjébe történő beválasztását. H. G., Sz. Z.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?