<p>A hét legfontosabb eseménye Márius Kopcsay, a Sme publicistája, és Seres László, a HVG munkatársa szerint.</p>
A hét eseménye
Egyre nyílik az olló. Donald Trump és Hillary Clinton támogatottsága között egyre nagyobb a különbség. Trumpnak, aki tiszta, bocsánat, piszkos bohózattá változtatta az amerikai elnökválasztási kampányt, feltórtaztathatatlanul zuhan a népszerűsége. A demokratikus környezet szennyezettsége azonban megmarad, csakúgy, mint Kotlebáék után. A nyilvános szereplés olyan formája, amelyet az ötödik árkategóriához soroltunk, belopja magát a politikába, s annak legitim részévé válik. És csak nagyon nehezen lehet onnan kiűzni még mielőtt kárt okozott volna. Mellesleg, érdekes látni, hogy azok a valódi személyek és trollok, akik az internetes térben az orosz propagandát terjesztik, egybehangzóan Donald Trumpot támogatják. S ha már a propagandáról esett szó, a szomszédos Csehország megmutatta, nem fél a jelenségtől. Chovanec cseh belügyminiszter bejelentette: minisztériumán a jövő évtől működni fog egy csapat, amelynek feladata a hazugságok és féligazságok internetes terjedésének a megakadályozása lesz. Kézírásuk aránylag könnyen felismerhető: a rossz Nyugatról, s az erjedő EU-ról szóló mantrák ismételgetése, Oroszország dicsőítése, a történelem hamisítása s képtelenségek terjesztése. Mindeközben azt a látszatot próbálják kelteni, hogy releváns, sőt elterjedt nézetekről van szó. Ezt a jelenséget egyszerűen el kell nyomni, mert bomlasztja a politikai közegünket (például felelős az extrémizmus terjedéséért), s elvonja a figyelmet a fontos problémákról. Míg más kérdésekben (menekültválság) a csehek és a szlovákok álláspontja hasonló, az orosz propaganda elleni küzdelemben nem egy csónakban eveznek. A csehek egy lépéssel előbbre, a szlovákok a nulladik pontnál. Egyre nyílik az olló. Bár elvágná már a kimerítő amerikai kampányt. S nálunk bár elvágná a fenyegetések iránti közönyt, s azokat is, akik célzatosan táplálják.
MÁRIUS KOPCSAYa SME publicistája ---------------------------------------------------------------------- A hét magyarországi eseménye természetesen nem az, hogy a miniszterelnök személyes strómanja vehette meg a Népszabadságért is felelős céget, hiszen ez hónapok óta közszájon forgott, mint lehetőség, a sokk csak annak a felismerésnek szólt, hogy jó napot, megérkeztünk Kirgizisztán-Alsóba. Nem, a hét híre egyértelműen az, hogy Orbán Viktor a parlamentben elismerte: személyesen is találkozott azzal a Ghaith Pharaon „professzorral”, aki véletlenül sem egyetemi prof, hanem szaúdi bankár. És egyben Orbán új budai telekszomszédja, vejének üzletfele, egy hazai kastély tulajdonosa, amúgy az FBI és az Interpol által keresett személy, 2001 tájékán az al-Kaida üzletfele és támogatója. Igen: ez az ember jelenleg a magyar miniszterelnök szomszédja, egy fogadáson jót beszélgettek. Lehet, hogy Orbánnak igaza volt: a migráció tényleg összefügg a terrorizmussal. (És még mindig ő a miniszterelnök.) * * *A hét külföldi eseménye természetesen nem az, hogy az Iszlám Állam fegyveresei Pakisztánban megtámadtak egy rendőrörsöt, és lemészároltak hatvan embert, mert egyrészt már megszoktuk: az ilyen jellegű tömeggyilkosságok csak akkor érik el az ingerküszöbünket, ha jó messze vannak a nappalinktól, ahol a tévé néz minket. Nem, a hét híre egyértelműen az, hogy több mint 80 humanitárius szervezet követelte: Oroszország kerüljön ki végre az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából, és soha többé be ne tehesse a lábát oda. Az ok persze az a szerep, amit a Kreml Szíriában eljátszik, civilek, kórházak válogatás nélküli lebombázásával. Már így is kész csoda volt, mit is keres ebben a testületben Oroszország, de hát ismerjük az Egyesült Nonszenszt, volt idő, amikor Kadhafi Líbiája elnökölte a tanácsot. (És ma is ott vannak a szaúdiak vagy a kínaiak, szolid emberi jogvédők mind.) SERES LÁSZLÓa HVG munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.