<p>Össznépi szeretetnek örvendhet Vilmos brit trónörökös jövendőbelije, és az alattvalók nagy többsége a királyság intézményéhez is ragaszkodik - ez derül ki a közelgő esküvővel kapcsolatos eddigi legátfogóbb, szombaton ismertetett közvélemény-kutatásból.</p>
A britek szeretik Vilmos herceg menyasszonyát, és ragaszkodnak a monarchiához
Vilmos és polgári származású kedvese, Kate Middleton eljegyzését tavaly novemberben jelentették be, az esküvő április 29-én lesz a londoni Westminster apátságban, az angol-brit monarchia ősi koronázó templomában.
A Daily Mail című konzervatív brit tömeglap megbízásából elvégzett - az újság szombati kiadásában részletezett - felmérés tanúsága szerint a britek 51 százaléka vélekedik úgy, hogy a trónörökösi esküvő megerősíti a monarchia intézményét, további 47 százalék szerint pedig a királyság legalábbis nem fog meggyengülni.
A felmérés eredménye különösen kedvező annak ismeretében, hogy amikor Károly trónörökös - Vilmos édesapja - 2005-ben feleségül vette ifjúkori kedvesét, Camilla Parker-Bowlest, a britek 65 százaléka gondolta úgy, hogy a frigy meggyengíti a királyságot.
Az elvált Camillát - aki a házassággal cornwalli hercegnővé lépett elő - általános gyűlölet övezte azokban az időkben, mivel Károly herceg bevallottan megcsalta vele első feleségét, az alattvalók által bálványozott Diana hercegnőt, Vilmos édesanyját. Károly és Diana 1996-ban el is vált, és a hercegnő a következő évben autóbaleset áldozata lett Párizsban.
Az alattvalók zöme ma is Camillát tartja felelősnek Diana udvarbeli megpróbáltatásaiért.
Ez markánsan ki is tűnik a Daily Mail szombaton ismertetett felméréséből, amelynek adatai szerint a britek 87 százaléka úgy gondolja, hogy Kate Middleton jobb királynője lesz a nemzetnek, mint Camilla Parker-Bowles.
A törvényerejű brit monarchikus szokásjog alapján a mindenkori király hitvese a királynői (Queen) címre és - férjéhez hasonlóan - a "felség" megszólításra jogosult.
Azt azonban a válaszadóknak kevesebb mint a fele - bár így is relatív többsége - támogatná, hogy ha majd elérkezik a trónutódlás ideje, Károly helyett Vilmos legyen a következő uralkodó. Ezt a megoldást 44 százalék pártolja, 29 százalék ellenzi.
Károly herceg trónutódlásáról hosszú évek óta folyik a vita Nagy-Britanniában. Diana hercegnő már 1995-ben - vagyis még válásuk előtt -, egy világszerte döbbenetet keltő BBC-interjúban nyíltan megkérdőjelezte a trónörökös uralkodói képességeit, mondván: nincs meggyőződve arról, hogy Károly "képes lenne-e alkalmazkodni a királyi címmel járó kötöttségekhez".
A generációs ugrást brit alkotmánytudorok és történészek jelenleg mindazonáltal nem tartják sem valószínűnek, sem indokoltnak, mivel kifejezett törvényi ok vagy precedens nincs arra, hogy miért ne Károly legyen a következő brit uralkodó, és lapértesülések szerint fia, Vilmos is kifejezetten ragaszkodik a trónutódlási sorrend betartásához.
Bárki kövesse is a brit trónon a 85 esztendős II. Erzsébet királynőt, az alattvalók zöme ragaszkodik a monarchiához, és bízik a királyság jövőjében. A Daily Mail megbízásából elvégzett közvélemény-kutatás szerint a válaszadók 70 százaléka véli úgy, hogy ez az államforma jó Nagy-Britanniának, és 79 százalék azt jósolja, hogy az ország még 25 év múlva is királyság lesz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.