A tíz nagyzenekari és négy kamarazenekari fellépés mellett – megemlítendő ez utóbbiak közül a müncheni Bach Collegium barokk, valamint a zsolnai Állami Kamarazenekar immár hagyományosan hazai kortárs zenei műveket megszólaltató koncertje – kissé háttérbe szorultak a kevesebb hangszert vagy emberi hangot igénybe vevő rendezvények, pontosabban szólva a kamarakoncertek.
Tizenöt nap zenével – IV.
A salzburgi Mozarteum vonósnégyes műsorán a bécsi klasszicizmus három óriásának egy-egy remekműve szerepelt: Haydn f-moll, Mozart G-dúr és Beethoven f-moll kvartettje. A hallgatóság így figyelemmel követhette e zenei korszak stílusának fokozatos fejlődését és összehasonlíthatta a három géniusz nyelvezetének sajátos vonásait: Haydn szellemes egyszerűségét Mozart örömteli bájával és Beethoven felfokozott drámaiságával. Mindhárom szerzemény ideálisnak mondható előadásban csendült fel: az osztrák vendégek gondos aprólékossággal közelítettek a kvartettek különböző, kifejezés- és felépítésbeli finomságaihoz, ami azonban cseppet sem állt ellentétben spontán, lelkes és átszellemült muzsikálásukkal, a művek szép lekerekítettségével. A Mozarteum vonósnégyes magával ragadó játékához meghatározó módon járult hozzá Markus Tomasi első hegedűs egyénisége, páratlan muzikalitása.
Mint már cikksorozatom elején említettem, egy ember erejét jócskán meghaladja egy ilyen formátumú rendezvénysorozat teljességre törekvő méltatása, illetve kritikus reflexiója. Ezért csak az „ez is megtörtént” szintjén említem meg az olyan, bizonyára érdekes és színvonalas koncerteket, mint a Gustav Brom Big Band Bachot és Sztravinszkijt dzseszszel ötvöző szeánszát, a Musica Petropolitanának a pétervári cári udvar kamarazenéjét bemutató hangversenyét, a Victor Hugo születésének 200. évfordulójára emlékező, életművét költészetben és dalban követő rendezvényt, vagy Ivan Sokol ismert hazai orgonaművész Olivier Messiaen alkotásainak szentelt monotematikus koncertjét. Az idei Pozsonyi Zenei Ünnepségek remek színvonala, dramaturgiai változatossága – minek köszönhetően a komolyzene hívei kedvükre választhattak a sokfajta zenei korszak, műfaj és előadói stílus között – azonban aligha vonható kétségbe.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.