<p>„... A barátság... az az emberi kapcsolat, melynél nemesebb nincsen anyától szült elevenek között…” – olvashatjuk Márai Sándor tollából.</p>
Egy megszakadt barátság súlyos titkai
Hogyan is alakulhat ez a két ember közötti legfontosabb kapcsolat, mi minden befolyásolja, mi ronthatja el, megszakadhat-e végérvényesen, vagy az igaz barátság képes a megbocsátásra – ezekre a kérdésekre kaphatunk választ A gyertyák csonkig égnek című Márai-regény színpadi változatából, melyet Beke Sándor rendezésében május 23-án, vasárnap 19 órától mutatnak be a Thália Színházban.
A színpadon egy gyermekkorban szövődött barátság sorsát követhetjük végig. Márai regényében Henrik, a gazdag magyar gróf fia és Konrád, egy egyszerű hivatalnok gyermeke tízéves korukban köt barátságot a bécsi hadapródiskolában. Az évek során szétszakíthatatlanul összenőnek, de barátságuk hirtelen megszakad, s csak negyvenegy év elteltével találkoznak újra, hogy mindent tisztázzanak, hogy lezárják a közös múltat. Mi történt, mi nyomja a két barát lelkét, mi okozott törést az életükben, ezekre a kérdésekre derül fény az előadásból.
Márai regényéből 2005-ben Iglódi István rendezett filmet Pozsgai Zsolt forgatókönyve alapján. Színpadon pedig Budapesten, Sopronban, Genfben, Pozsonyban, Németországban is láthatta a közönség. Kassán most első ízben kerül a deszkákra, szintén Pozsgai Zsolt forgatókönyve alapján.
Beke Sándor rendező a sajtótájékoztatón elmondta, a darab a II. világháború idején íródott, s az I. világháború előtt és alatt játszódik, ám központi kérdése, az emberi kapcsolatok, szerelmek, barátságok alakulása folyamatosan, minden időben aktuális téma. Az író számára a szerelem, amely szintén fontos érzelmi és kapcsolati eleme a darabnak, egyenlő a szenvedéllyel. Az élet azonban olyan kegyetlen helyzeteket tartogat, amelyek nyomán mindez gyakran tönkremegy, elvész. Nincs szükség háborúra, hisz ma is jellemző, hogy az erkölcsi értékek széthullása egyéni életek tragédiáit okozza. Éppen ezért a történet nincs a múltba helyezve, az idő nem játszik különösebb szerepet. Sokkal inkább a feszültségeken, az emberi pszichika működésén van a hangsúly.
A rendező szerint a szereplők kiválasztása sem volt egyszerű. Főleg Konrád százados szerepére kellett olyan személyiséget találni, aki képes hitelessé tenni a negyven évvel ezelőtti szerelmi háromszög valódiságát. A szerep megformálója az egri Gárdonyi Géza Színház színésze, Kelemen Csaba lett, Henrik tábornokot a Thália Színház színésze, Pólos Árpád alakítja.
További szereplők Cs. Tóth Erzsébet, Tóbisz Titusz, Abaházi Nagy Lívia. A díszlet és a jelmez Haščák József munkája. (Fecsó Yvett)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.