Pozsony. Kevesli a jövő évi költségvetési tervezetben szereplő, művelődésre és oktatásra szánt 39,4 milliárd koronát az oktatásban és tudományban dolgozók szakszervezete, az OZ PŠaV. A szakszervezet 42 milliárdot tartana elfogadhatónak, ami megfelelne a kormány korábban tett ígéretének.
A főiskolák reformja érdekében
Pozsony. Kevesli a jövő évi költségvetési tervezetben szereplő, művelődésre és oktatásra szánt 39,4 milliárd koronát az oktatásban és tudományban dolgozók szakszervezete, az OZ PŠaV. A szakszervezet 42 milliárdot tartana elfogadhatónak, ami megfelelne a kormány korábban tett ígéretének. Ennek alapján 2006-ra a bruttó hazai össztermék mintegy 5%-át lehetne művelődésre és oktatásra fordítani a kormány által jövőre tervezett 3,75% helyett. A szlovák felsőoktatási intézmények képviselői aggódva szemlélik a főiskolák költségvetési tervezetének alakulását, annak ellenére, hogy a kormány nyilatkozataiban prioritásként határozta meg a művelődést. A főiskolák és egyetemek képviselői a felsőoktatási intézmények reformja terén tett pozitív lépésként értékelik a szlovákiai felsőoktatás fejlesztési koncepciójának múlt évi elfogadását. Ján Gašperan, az OZ PŠaV elnöke Ľudovít Molnárral, a Szlovák Rektori Konferencia alelnökével és Libor Vozárral, az Egyetemi Tanács elnökével közösen megtartott sajtótájékoztatóján elmondta, a 2002-es év tervezett költségvetését módosító javaslataik összhangban vannak a közalkalmazotti törvényből, a Milénium oktatáspolitikai tervezetből, valamint a szlovákiai felsőoktatás fejlesztésének koncepciójából fakadó követelményekkel. A szakszervezet elgondolkodtató adatokat közölt az OECD tagállamaiban a felsőoktatás finanszírozására szánt összegekről. Míg Szlovákiában a 2002-es év tervezett költségvetésének alapján a bruttó hazai össztermék csupán 0,67%-át költhetik a felsőoktatásra, addig a többi OECD-tagállam a két-három évvel ezelőtti adatok alapján is átlagosan a GDP-jének 1,33%-át. Szlovákia ezzel az utolsó helyet foglalja el a tagállamok sorában. A szakszervezet a jövő évi költségvetésben 0,1%-os emelést javasol, ami kb. 1 milliárdos többletet jelentene.
A szlovákiai egyetemek és főiskolák dolgozóinak alacsony bére is gondot okoz. A felsőoktatási intézmények alkalmazottainak száma 1989 óta gyakorlatilag változatlan, míg a hallgatók létszáma a kétszeresére nőtt. A magasan képzett főiskolai tanárok bérének a szlovákiai átlagkeresethez viszonyított aránya még a V4 országaiban tapasztalható fizetési arányoknak sem felel meg. A bérekre és fizetésekre szánt, a jövő évi költségvetésben meghatározott összeghez hiányzik mintegy 180 millió. Gašperan elmondta, a bérek remélhetőleg 2002. április 1-jétől emelkedni fognak, akkor lép ugyanis hatályba a közalkalmazotti törvény. A tudományos kutatás támogatására szánt pénz is kevés, Szlovákiában csupán a főiskolák költségvetésének 9,1%-át költhetik kutatómunkára. A szakszervezet módosító javaslatait a főiskolák reformjának mielőbbi beindítása érdekében tette.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.