UNHCR: 400 ezer menekültet kellene széttelepíteni Törökországból világszerte

Genf |

<p>Hogy enyhítsék a Törökországra nehezedő migrációs nyomást, 400 ezer szíriai menekültet kellene széttelepíteni világszerte - közölte pénteken az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR).</p>

 Vincent Cochetel, az UNHCR európai elnökségének igazgatója elmondta, hogy a menekülteket Törökországból az elkövetkező két évben oszthatnák szét. Ennek kapcsán felszólította az Európai Uniót, Oroszországot és az Egyesült Államokat, hogy tegyenek többet a migránsválság megoldása érdekében. Bírálta, hogy európai felelős politikusok azt kérik a migránsoktól, ne vándoroljanak be az unióba, miközben - állítása szerint - a menekültek több mint 90 százaléka háborús övezetből, Szíriából, Irakból vagy Afganisztánból érkezik. 

Több mint kétmillió menekült, többségük szíriai, tartózkodik jelenleg török területen. Tavaly mindössze 7500 menekültet telepítettek át Törökországból, köztük 1100 szíriait - tette hozzá Cochetel. 

Filippo Grandi, az ENSZ menekültügyi főbiztosa ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a helyzet gyorsan romlik Görögországban, ahol nagyjából 30 ezer migráns rekedt a macedón határ lezárása miatt. Macedónia körülbelül két hete lezárta a határait, és naponta csak néhány száz szíriai, illetve iraki menekültet enged be területére, ezért egyre torlódnak a bevándorlók a balkáni útvonal első állomásán.

"Kifutunk az időből, és az európai vezetőknek határozott kormányzásra és előrelátásra van sürgősen szükségük, hogy megbirkózzanak a helyzettel, amelyről úgy véljük, hogy még mindig kezelhető, amennyiben megfelelően állnak hozzá" - figyelmeztetett Grandi.

Az UNHCR hatpontos tervet terjesztett a migrációs válság megoldására az EU-tagországok állam- és kormányfői elé három nappal a hétfői EU-Törökország csúcsértekezlet előtt. 

Az első pont szerint teljes mértékben végre kell hajtani az úgynevezett hot spotok, vagyis menekülteket regisztráló központok létrehozására vonatkozó elképzeléseket. Ugyanakkor Olaszországból és Görögországból menedékkérőket szükséges áttelepíteni, és visszaküldeni a menekültstátusra nem jogosult személyeket, akár a hatályos visszafogadási megállapodások keretében is.

Másodszor szükség van a Görögországnak juttatott támogatás növelésére, hogy Athén meg tudjon birkózni a kialakult humanitárius vészhelyzettel.

A harmadik pont szerint biztosítani kell, hogy a tagállamok egymás között betartsák a menedékjogra vonatkozó uniós jogszabályokat és rendeleteket.

A negyedik pontban az UNHCR azt sürgeti, hogy tegyék lehetővé a menekültek számára a legális bevándorlást biztonságos, szabályozott programok keretében.

Az ötödik pont szerint meg kell védeni a veszélyeztetett egyének biztonságát. Védelmet kell nyújtani az egyedül utazó, vagy szüleiktől elszakított gyermekeknek, intézkedéseket kell hozni a szexuális erőszak megelőzésére, fokozni kell a tengeri kutató-mentő műveleteket, illetve fel kell lépni a migránsokat és menekülteket sújtó idegengyűlölettel és rasszizmussal szemben.

A hatodik pontban egy egész Európára kiterjedő, a menedékkérőkért felelős rendszer kifejlesztése szerepel. Ennek keretében regisztrációs központokat kell kialakítani azokban az EU-tagállamokban, ahol a migránsok először lépnek uniós területre, valamint egy olyan rendszert kell kiépíteni, amely lehetővé teszi a menekültek tagállamok közötti méltányos elosztását.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?