<p>Az Egyesült Államok kész bevetni katonai erejének teljes spektrumát egy esetleges észak-koreai támadás megállítására, de nem a katonai akcióra koncentrál a megoldás keresésekor - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök Mun Dzse In dél-koreai államfővel közös keddi szöuli sajtóértekezletén.</p>
Trump: Washington nem a katonai akcióra koncentrál a megoldás keresésekor
Trump hozzátette, hogy "lát bizonyos haladást" a válság megoldásában, miután arra biztatja Phenjant, hogy "üljön le tárgyalni, és állapodjanak meg", mert Észak-Korea számára is "az az ésszerű, hogy a helyes lépést teszi meg", de arról nem beszélt, hogy minek okán lát előrelépést a konfliktusban, és arról sem, hogy akar-e közvetlen diplomáciai tárgyalásokat Észak-Koreával.
A két elnök a sajtóértekezletet megelőzően tárgyalt egymással a szöuli elnöki palotában, a Kék Házban.
Mun Dzse In azt mondta: reméli, hogy Trump dél-koreai látogatása fordulópontot hoz a válságban, és valamelyest megnyugtatja a dél-koreaiakat. Trumppal megállapodtak abban, hogy az Egyesült Államok kibővíti a dél-koreai erők rakétaarzenálját az észak-koreai fenyegetés miatt, de abban is, hogy a válságot békés úton kell megoldani, és "fényes jövőt ajánlani fel" Észak-Koreának - tette hozzá.
Mun Dzse In elnök után szóvivője beszélt a sajtóértekezleten, és bejelentette, hogy Egyesült Államok azonnal tárgyalásokat kezd Dél-Koreával utóbbi katonai képességeinek növeléséről, amelynek keretében a rakétaarzenál bővítése - a bővítés felső korlátjának megszüntetése - mellett egyebek között bevetnék a legmodernebb felderítőberendezéseket. Ezenkívül a két ország Japánnal együtt folytatja együttműködését az észak-koreai fenyegetésekre adandó válaszok kidolgozására.
Az AP amerikai hírügynökség emlékeztet, hogy Trump hétfőn kért a kongresszustól további négymilliárd dollárt "az Egyesült Államok vagy szövetségesei ellen irányuló észak-koreai ballisztikus rakéták felderítésére és elfogására".
Trump elnököt a minapi texasi tömeggyilkosságra utalva ezen a sajtótájékoztatón is megkérdezte egy újságíró arról, hogy szerinte nem kellene-e szigorítani a fegyvertartási törvényt az Egyesült Államokban, mire ő úgy felelt, hogy ha szigorú fegyvertartási törvény lenne érvényben, akkor annak az embernek, aki fegyverével megakadályozta, hogy a gyilkos még több embert öljön meg - Trump fogalmazása szerint az irgalmas szamaritánusnak -, nem lett volna fegyvere.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.