Trump elkötelezett a Katar körüli feszültség enyhítésébe

Washington |

<p>Donald Trump amerikai elnök elkötelezett a Katar körüli feszültség enyhítésében. Ezt a Fehér Ház helyettes szóvivője, Sarah Huckabee Sanders szögezte le az elnöki hivatal szokásos napi sajtótájékoztatóján.&nbsp;</p>

Arról egyelőre nem nyilatkoztak, hogy az Egyesült Államok - amely a viszályban érintett valamennyi államnak szövetségese - vállal-e aktív szerepet a térségben kialakult nézeteltérések elsimításában. 

Hétfőn délelőtt az Ausztráliában tárgyaló Rex Tillerson külügyminiszter már állást foglalt Katar ügyében: a helyzet tárgyalásos rendezését szorgalmazta, valamennyi érdekelt fél bevonásával. 

Sarah Huckabee Sanders kitért az amerikai politikai és közéletet a napokban a legjobban foglalkoztató kérdésre is: vajon az úgynevezett elnöki privilégiumot igénybe véve Donald Trump megakadályozza-e a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) elbocsátott igazgatója, James Comey csütörtökre tervezett kongresszusi nyilvános meghallgatását. A helyettes szóvivő hangsúlyozta: az elnök nem kíván beavatkozni és nem kéri a volt FBI-igazgatót, hogy mondjon le a nyilvános meghallgatásról. "Az elnöki kiváltság megszokott az ilyen esetekben, de a szenátusi hírszerzési bizottság gyors és akkurátus vizsgálatának megkönnyítése végett az elnök nem kívánja gyakorolni ezt az előjogát" - fogalmazott Huckabee Sanders. 

James Comey nyilvános meghallgatását nagy várakozás előzi meg, sajtóinformációk szerint Trump elnök állítólag azt kérte volna a még hivatalban lévő Comey igazgatótól, hogy zárja le a néhány közeli munkatársra, így Michal Flynn lemondatott nemzetbiztonsági főtanácsadóra vonatkozó vizsgálatot. A napokban, szintén a sajtó egy részében, lábra kapott a hír, miszerint Donald Trump élne az úgynevezett elnöki kiváltsággal. 

Az "elnöki kiváltság" kifejezés nem szerepel az amerikai alkotmányban, de az első elnök, George Washington óta alkalmazott módszer abban az esetben, amikor a Fehér Ház szeretne visszatartani bizonyos belső határozatokat, dokumentumokat a kongresszus elől. Az íratlan szabály kialakítását az a megfontolás motiválta, hogy az elnökök nyugodtan kérhessék ki legfőbb tanácsadóik véleményét, s ne kelljen amiatt aggodalmaskodniuk, hogy ezek tartalma a törvényhozók tudomására jut. Az 1950-es években például Dwight Eisenhower elnök élt az elnöki kiváltsággal, annak érdekében, hogy megvédje a kormányzat munkatársait a Joseph McCarthy szenátor vezette, Amerika-ellenes tevékenységet vizsgáló bizottság faggatódzásaitól. Az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi legfelsőbb bíróság azután a Nixon-elnökség Watergate-botránya idején formálisan is hivatalos doktrínaként ismerte el az elnöki kiváltságot, mint a végrehajtó hatalom és a kongresszus közötti egyensúly egyik eszközét. Donald Trump elődje, Barack Obama volt elnök egy alkalommal élt ezzel az eszközzel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?