<p>Teljes egészében visszafoglalta a szíriai hadsereg az északi Aleppót - jelentette be a hadsereg csütörtökön közleményben. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) megerősítette, hogy az utolsó felkelőket és polgári személyeket szállító konvoj is elhagyta a korábban a lázadók ellenőrzése alatt tartott területet.</p>
Teljesen visszafoglalta Aleppót a szíriai hadsereg
Ez volt a kormányerők legjelentősebb győzelme a felkelőkkel szemben a polgárháború 2011. évi kezdete óta.
"Ez a győzelem stratégiai fordulatot jelent a terrorizmus elleni harcban. (...) Kiemeli, hogy a szíriai hadsereg és szövetségesei képesek megnyerni a csatát a terrorcsoportok ellen, és új szakaszt nyit a terrorizmusnak a Szíriai Arab Köztársaság egész területéről történő kiűzésében" - áll a közleményben.
A szír hadsereg parancsnoksága aláhúzta: eltökélt, hogy folytatja a kiszabott feladatot mindaddig, "amíg helyre nem állítja a stabilitást a haza minden csücskében". A hadsereg felszólított mindenkit, hogy "vonja le a tanulságot és tegye le a fegyvert".
Megfigyelők szerint a szíriai hadsereg és szövetségesei Aleppó visszafoglalása után a nagy részt felkelőszervezetek uralta szomszédos Idlíb tartományba veszik az irányt.
Az aleppói lázadócsoportok egyik legbefolyásosabbja, a Núreddín az-Zinki nevű fegyveres szervezet vezetője is megerősítette, hogy Aleppó a kormányerők ellenőrzése alá került. Jasszer al-Juszuf, a szervezet politikai bizottságának egy tisztségviselője közölte: ez "politikailag és területileg is hatalmas veszteség". A forradalom szempontjából fordulópontot, a visszavonulás időszakát jelenti - tette hozzá.
"Aleppó Oroszország és Irán megszállása alá került"
A felkelő tisztviselő hangsúlyozta Iránnak és Oroszországnak a kormányerők sikerében játszott szerepét, utalva arra, hogy - szerinte - a Damaszkuszt támogató két ország segítsége nélkül a kormányerőknek nem sikerült volna bevenni Aleppó lázadó területeit. Al-Juszuf Aleppó elvesztését az arabok és muzulmánok nemzetközi porondon tanúsított hallgatásának is tulajdonította.
A befolyásos Ahrar as-Sám fegyveres csoport Aleppó kormányerők általi visszafoglalására egyszerűen úgy reagált, hogy "Aleppó Oroszország és Irán megszállása alá került".
[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"260003","attributes":{"alt":"","author":"SITA/AP-felvétel","class":"media-image","style":"width: 600px; height: 400px;","title":"","typeof":"foaf:Image"}}]]
A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) is megerősítette, hogy befejeződött Kelet-Aleppó egyhetes evakuációja. Krista Armstrong szóvivő tudatta: a fegyvereseket, a sebesülteket, valamint azokat a civileket is elszállították, akik el akarták hagyni a várost.
Az ICRC hozzátette, hogy az Idlíb tartománybeli, szunnita lázadó szervezetek ostromolta al-Fúa és Kefraja síita településeken is végbement az evakuálás. Kelet-Aleppó evakuálását Damaszkusz és szövetségese, a síita Irán ahhoz kötötte, hogy az aleppói felkelő területek kiürítésével párhuzamosan az említett két településről is el lehessen szállítani a civileket és a sebesülteket.
Győzelmi mámor
Helyszíni beszámolók szerint eközben a korábban is kormánykézen lévő Nyugat-Aleppóban fegyverropogás hangja hallatszott. Ezúttal azonban nem harcok miatt, hanem a város visszafoglalását ünneplő rendezvények részeként tüzeltek a levegőbe. Az utcákat ellepték győzelmi mámorban úszó emberek tömegei, akik énekkel, tánccal, tűzijátékkal, valamint az elnököt és a hadsereget dicsőítő szlogenek kántálásával ünnepelték a város visszafoglalását.
A hadsereg november 15-én indított nagyszabású légi és szárazföldi offenzívát Aleppó lázadó kézen lévő, a kormányerők által július óta ostromlott negyedei ellen, rakéta- lövedék- és robbanóhordó-esővel árasztva el az ellenzéki ellenőrzésű negyedeket. November 26-án elfoglalták Aleppó legnagyobb negyedét, Maszaken Hananót, amely elsőként került a lázadók ellenőrzése alá 2012 nyarán.
November végén Stephen O'Brien, az ENSZ humanitárius műveletekért felelős főtitkárhelyettese aggasztónak nevezte az aleppói helyzetet. Figyelmeztetett, hogy az élelmiszerkészletek gyakorlatilag kimerültek, és Kelet-Aleppó egy óriási temetővé válhat.
December 6-án a kormánypárti csapatok iráni és libanoni harcosok támogatásával nyolc negyedet foglaltak vissza Kelet-Aleppó központi részében - közölte az OSHD. Másnap a rezsim harc nélkül visszafoglalta az óvárost.
December 10-én John Kerry amerikai külügyminiszter emberiesség elleni bűncselekményekkel és háborús bűnökkel vádolta meg a damaszkuszi kormányzatot.
December 12-én egy katonai vezető bejelentette, hogy a hadművelet végső szakaszába lépett, a lázadók csupán régi területük tíz százalékát ellenőrzik. Több mint 10 ezer polgári személy menekült el a lázadó negyedekből. December 15-én megkezdték az első evakuálásokat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.