<p>Az átmeneti cseh kormány személyi összetételének érdekessége, hogy az egyik miniszter nem cseh állampolgár, s csehül sem beszél. Gustáv Slamečka, az új közlekedési miniszter szlovák állampolgár, s eddig a tárcavezető egyik helyettese volt. Tartózkodási engedélye van, jó szakembernek tartják, szlovák állampolgárságát senki sem tartja hátránynak.</p>
Szlovák állampolgár, volt párttagok és egy sci-fi író az új cseh kormányban
A cseh kormányokban már korábban is voltak kettős állampolgárságúak. Karel Schwarzenberg, a távozó cseh külügyminiszter több állam polgára. Érdekesség ugyanakkor, hogy a hatályos cseh törvény a csehek számára más állampolgárság felvételét nem engedélyezi.
Feltűnést keltett, hogy az új cseh miniszterelnök és kormányának külügyi- és európai ügyi miniszterei kommunista múlttal rendelkeznek. Jan Fischer kormányfő 1981 és 1989 között volt Csehszlovákia Kommunista Pártjának (CSKP) tagja, a pártot a "bársonyos" rendszerváltás után hivatalosan törvényen kívüli szervezetté nyilvánítottak.
Jan Kohout külügyminiszter, illetve Stefan Füle, az európai ügyi tárca vezetője szintén tagja volt a kommunista pártnak, szakmai képzésük alapjait a volt Szovjetunióban, az elitiskolának számító Moszkvai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében (MGIMO) szerezték.
Kohout 1986-ban lépett be a kommunista pártba, majd Moszkvában tanult, s ezt követően a párizsi csehszlovák nagykövetségen dolgozott. Fülét 1981-ben vették fel a pártba, s ezután utazott Moszkvába tanulni.
Manapság azonban mindez már csak a jobboldal számára téma. Felmérések szerint az egykori egyszerű párttagság a csehek döntő részét ma már nem zavarja.
Daniela Kovárová, az új cseh igazságügyi miniszter tavaly májusa óta a tekintélyes Igazságügyi Akadémia igazgatójának tisztségét is betöltötte, de továbbra is inkább dús fantáziájáról és eredeti humoráról ismert. Fantáziáját különösen sci-fi könyveiben és az internetes honlapokon ereszti szabadjára. Hobbija saját bevallása szerint a jó étel és a szex.
Ida Sebastiani írói álnéven legutóbb tavaly jelent meg elbeszéléskötete. Az "irodalomhoz vezető útját" a következőképpen írta le: "1983-ban részt vettem a Szocialista Ifjúsági Szövetség kongresszusán és rettenetesen unatkoztam. A Kultúrpalota előcsarnokában könyveket árultak. Ott vettem meg az első sci-fi könyvemet, s ez a szerelmem azóta is megmaradt."
Irodalmi művek mellett a kilencvenes években több tucat jogi tanulmányt is írt, ami ismertté tette nevét a szakmában. Társszerzője volt néhány szakkönyvnek is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.