<p>A hétvégi prédikációk alkalmával szembeszáll a Rodrigo Duterte által hirdetett drogellenes háborúval a Fülöp-szigeteken a katolikus egyház - tudatták névtelenséget kérő források szombaton.</p>
Szembeszáll Duterte "rémuralmával" a katolikus egyház
A hétvégi szentmiséken a papok egységesen amellett szólalnak majd fel, hogy az elnök által meghirdetett könyörtelen hadjárat a kábítószeres bűnözés minden formája ellen terrorizálja a szegényeket.
Duterte tavalyi hivatalba lépése óra arra bátorítja a hatóságokat és a lakosságot, hogy végezzenek bárkivel, aki bármilyen kábítószeres bűncselekménnyel gyanúsítható, kábítószer-kereskedő vagy drogos. Emiatt a hatóságok már több ezer embert öltek meg, de önbíráskodó halálbrigádok is ezrekkel végeztek tisztázatlan körülmények között. A drogellenes háborúnak gyermekáldozatai is vannak. Összesen 7600-an haltak már meg.
A hatóságok tagadják, hogy törvénytelen gyilkosságok történtek volna.
A katolikus egyház szerint a gyilkolás nem megoldás, nem oldja meg a drogproblémákat. Az egyház azt is elítéli, hogy a közvélemény közönyös a tömeggyilkosságokkal szemben.
"Aggodalomra ad okot az is, hogy a szegények körében sok helyen rettegés uralkodik. Sokakat nem a drogok miatt ölnek meg. A gyilkosokat pedig senki nem vonja felelősségre" - áll abban a pásztorlevélben, melynek másolatát a Reuters brit hírügynökségnek sikerült megszereznie. A levélen Ázsia legnépesebb keresztény országa püspökeinek szignója szerepel. Név szerint nem említik benne Dutertét, de felszólítják a választott politikusokat, hogy saját érdekeik helyett a közösség érdekeit szolgálják.
A százmillió lakosú Fülöp-szigetek lakosságának 80 százaléka keresztény, s a legtöbben gyakorolják is a vallást, így az egyháznak nagy tekintélye és befolyása van a közügyekben. Eddig azonban nem foglaltak állást ilyen nyíltan Duterte drogháborújában. A Reuters szerint az egyház eddig azért hezitált, mert Duterte és drogháborúja rendkívül népszerű, és magukat is veszélybe sodorhatják, ha szembeszállnak vele.
Az elnök korábban bírálta már az egyházat, s a héten arra szólított fel, hogy az emberek "számoljanak le" a papokkal, akiknek feleségük van, homoszexuálisok, visszaélnek közpénzekkel vagy gyerekeket molesztálnak.
Duterte a múlt héten korrupcióra hivatkozva felfüggesztette a rendőrség drogellenes hadjáratát, és a kábítószer-ellenes ügynökségre bízta a folytatást. Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet szerint ugyanis a rendőrség bűnszervezetként kezdett működni, s maguk a rendőrök hajtottak végre például bérgyilkosságokat. A drogellenes hadjárat gyilkosságai a szervezet szerint "szisztematikusak, kiterveltek és szervezettek", ami emberiesség elleni bűncselekményre utal. A Reuters összesítése szerint a rendőrség drogellenes akcióinak 97 százaléka a gyanúsított halálával végződik, ami arra utal, hogy a rendőrök egyszerűen meggyilkolják az embereket. A hírügynökségnek arra is van bizonyítéka, hogy alacsonyabb rangú tisztek gyakorlatilag halállistát állítanak össze azokról, akiket kábítószeres bűncselekményekkel gyanúsítanak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.