<p>A migrációs hullám megmutatta, hogy szükség van az Európai Unió külső határainak megvédésére, és ehhez kell egy európai hadsereg - vélekedett Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök a cseh nagykövetek értekezletének kezdetén elmondott beszédében hétfőn, Prágában.</p>
"Meggyőződésem, hogy hosszú távon nem tudunk meglenni egy európai hadsereg nélkül" - jelentette ki a kormányfő. Szerinte az európai biztonságpolitikának arra kell irányulnia, hogy az Európai Unió "akcióképesebb és megbízhatóbb partner" legyen. Sobotka azzal számol, hogy az Európai Tanács legközelebbi ülésein már konkrét javaslatok is elhangzanak a közös hadseregről.
A nemzetközi biztonságpolitikai helyzet alakulása egyértelműen bebizonyította, hogy Csehország számára az európai uniós és a NATO-tagság "lényeges meghatározó tényező". A legutóbbi terrorcselekmények alapján is nyilvánvaló, hogy Európának a fenyegetés minden formájára fel kell készülnie.
"Az EU és a NATO stabilitásának és cselekvőképességének szavatolása kulcsfontosságú Csehország számára. A vita a két szervezet jövőjéről már megkezdődött" - mutatott rá Bohuslav Sobotka. Leszögezte, hogy Csehország aktív kíván lenni ezen a téren, és nagy feladatok hárulnak a cseh diplomáciára is.
Csehország számára - fejtette ki Sobotka - az uniós tagságnak nincs alternatívája.
A "cseh kormány védelmezni fogja az ésszerű európai együttműködés folytatását" Nagy-Britannia kilépése után is - tette hozzá.
A cseh nagykövetek szokásos évi értekezletének első napján Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszter is részt vesz. Lajčák a nap folyamán kétoldalú tárgyalásokat is folytat európai kérdésekről cseh partnerével, Lubomír Zaorálekkel és Sobotka kormányfővel.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.