<p>El kellett hagynia Kínát hétfőn a The New York Times tudósítójának, mert a hatóságok nem hosszabbították meg tartózkodási engedélyét - közölte az amerikai lap kedden.</p>
Peking nem hosszabbította meg a The New York Times tudósítójának vízumát
Peking |
Chris Buckley (45) ausztrál állampolgár több mint egy évtizede tudósított Kínából és lapja a pekingi hatóságok bosszújára gyanakszik. A The New York Times ugyanis leleplező cikkeket közölt a kínai politikai vezetők közeli rokonainak homályos üzleti kapcsolatairól. A lap tavaly március óta hasztalan kéri pekingi irodája kiszemelt vezetője, Philip Pan akkreditációját, amit szintén összefüggésbe hoznak azzal, hogy a hatóságok így akarnak nyomást gyakorolni a külföldi újságírókra, hogy kerüljék a vezetés számára kényes témákat. "Korrupcióról kimerítően beszámolnak Kínában, de a magas rangú vezetőket érinthetetlennek tekintik" - írja a lap. "Az akkreditáció meghosszabbításának megtagadása gyakorlatilag felér a kiutasítással" - nyilatkozta az ügyről egy nyugati diplomata. Buckley vízumproblémája azért keltett meglepetést, mert a Ven Csia-pao kormányfő családjának anyagi ügyeiről közölt leleplezések szerzőjének, David Barbozának "simán" megújították vízumát. Tény viszont, hogy még a cikk megjelenésének napján Kínában blokkolták az újság angol és új, kínai nyelvű honlapját. A Bizottság az Újságírók Védelmére (CPJ) New York-i szervezet aggasztónak tartja a pekingi hatóságok nyomásgyakorlását. Ázsiai részlegének igazgatója, Bob Dietz utalt arra, hogy az al-Dzsazíra arab hírtelevízió amerikai újságíróját 2012 májusában kiutasították, amelyre 14 esztendeje nem volt példa és ami szintén a kínai megfélemlítési kampányba illeszkedik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.