Peking: a Nobel-békedíj nem befolyásolhatja Kína politikai rendszerét

Peking |

<p>Elszámítják magukat, akik azt hiszik, hogy a Nobel-békedíj eszközével megváltoztathatják a kínai politikai rendszert, vagy letéríthetik a kínai embereket fejlődésük útjáról - hangoztatta Ma Csao-hszü (Ma Zhaoxu) kínai külügyi szóvivő keddi pekingi tájékoztatóján.</p>

"Az, hogy a Nobel-bizottság egy bűnözőt Nobel-békedíjjal tüntetett ki, a kínai jogrendszerrel szembeni tiszteletlenség kifejeződése" - állapította meg Ma, megjegyezve, hogy e helyzetet egyes országok politikusai Kína elleni támadásra használják fel, ami rávilágít valódi szándékukra. Leszögezte: fellépnek mindazok ellen, akik Liu Hsziao-po (Liu Xiaobo) esetéből ügyet akarnak csinálni, mert azt Peking a belügyekbe való beavatkozásnak tartaná.

A külügyi szóvivő nem válaszolt a 11 éves börtönbüntetését töltő másként gondolkodó feleségére, Liu Hsziára (Liu Xia) vonatkozó kérdésekre.

Liu Hszia, akit formális házi őrizetben tartanak, az AP amerikai hírügynökségnek telefonon adott interjújában elmondta, a hatóságok nem engedik meg, hogy a barátaival, vagy újságírókkal találkozzon, s rendőrök kísérik, ha elhagyja az otthonát. Férje öccsétől úgy tudja, hogy a férje hétfőn külön elkészített ételt kapott rizzsel, nem a korábban megszokott közösből kapta az adagját.

Ma Csao-hszü megerősítette, hogy a Nobel-bizottság helytelen döntésének támogatásával a norvég kormány megsértette a kétoldalú kapcsolatokat, viszont kétszer is visszautasította a választ arra az újságírói kérdésére, hogy a történtek hátrányosan fogják-e érinteni a két ország közötti egyeztetési folyamatot a szabadkereskedelmi megállapodásról.

A norvég kormány a Nobel-békedíj odaítélése előtt közvetlenül rendkívül intenzív diplomáciai tevékenységet folytatott Pekingben, s mielőbb szeretné tető alá hozni a két ország közötti szabadkereskedelmi megállapodást - mondták el norvég újságírók az MTI-nek. A soron következő - kilencedik - tárgyalási fordulót decemberre tervezték Kínában, de a nyilatkozók úgy vélik, a Nobel-békedíj átadásának hónapjában vajmi kevés az esélye annak, hogy sor kerül rá. Norvégia szeretne az első európai ország lenni, amely szabadkereskedelmi megállapodást köt Kínával.

Kedden Pekingben bejelentették, hogy elmarad Lisbeth Berg-Hansen norvég halászati miniszter és a kínai minőségfelügyeleti és ellenőrző főhatóság helyettes vezetője közötti megbeszélés, amit Oslóban sajnálkozással vettek tudomásul. A hivatalos magyarázat szerint a hivatal miniszterhelyettesi szintű vezetője zsúfolt programja miatt nem ér rá. Korábban már elhalasztották a miniszter asszony szerdai találkozóját minisztériumi partnerével.

Miután a norvég politikus második tervezett hivatalos programjára sem kerül sor a kínai fővárosban, Lisbeth Berg-Hansen nem utazik Pekingbe, helyette a hét végéig Sanghajban marad, ahol eddig is világkiállítási programokon vett részt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?