Ötven éve elkallódott tárgyak kerültek vissza az auschwitzi múzeumba

Varsó |

<p><span style="font-size: 12px;">A gázkamrák áldozataihoz tartozó több mint 16 ezer személyes tárgy került vissza az auschwitzi náci német haláltábor helyén létesített múzeumba. A holmik az 1967-ben végzett régészeti munkák alkalmával kerültek elő, majd elkallódtak - közölték kedden a múzeumi honla</span><span style="font-size: 12px;">pon.</span></p>

A közlemény szerint olyan tárgyakról van szó, amelyeket az auschwitz-birkenaui rámpán végzett szelekciókor a gázkamrába kerülő embereknek sikerült megtartaniuk. Vannak köztük gyógyszeres és parfümös flakonok, ékszerek, órák, pipák, tűzgyújtók, edény- és cipődarabok, kések, kulcsok, kefék.

A múzeum munkatársai több hónapja kutattak az 1967-ben a birkenaui gázkamrák helyén végzett régészeti ásatáson megtalált tárgyak után. Az ásatás folyamatáról egy korabeli dokumentumfilm alapján értesültek, az akkor előkerült tárgyaknak azonban csak egy kis része maradt meg.
    
Az elveszett leletek utáni nyomozást az nehezítette, hogy nem él már a dokumentumfilm szerzője, Andrzej Brzozowski és sokan meghaltak az ásatások szemtanúi közül is. Az 1989-es rendszerváltást követően az illetékes intézmények pedig átszervezésen estek át, így a levéltári kutatás eredménytelennek bizonyult. 
    
Az elveszettnek hitt gyűjteményre végül a Lengyel Tudományos Akadémia (PAN) egyik épületében bukkantak rá 48 dobozban, darabonként csomagolva. 
    
Piotr Cywinski, az auschwitzi múzeum igazgatója szerint a tárgyakat 1967-ben valószínűleg további kutatás miatt vitték be az akadémiára. "Néhány hónappal később, 1968-ban azonban politikai fordulat következett be, és az akkori kommunista hatalom élesen antiszemita irányt választott" - emlékeztetett Cywinski.
    
A megtalált gyűjteményt vissza is vitték az auschwitzi múzeumba, ahol a tárgyakat jelenleg leltározzák, szükség esetén konzerválják is.
    
Az auschwitzi koncentrációs tábort 1940-ben állították fel a nácik, az Auschwitz II-Birkenau koncentrációs tábort két évvel később. A nácik a táborokban több mint egymillió embert öltek meg, főleg zsidókat, de lengyelek, cigányok, szovjet hadifoglyok és más nemzetiségű foglyok is voltak az áldozatok között. 1947-től Auschwitz és Auschwitz II-Birkenau múzeumként működik. Az auschwitzi koncentrációs tábor az egyetlen egykori náci német haláltábor, amely szerepel az UNESCO világörökségi listáján.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?