<p>Megrázta a mindössze 1500 lelkes Gigliót a sziget partjánál zátonyra futott Costa Concordia olasz óceánjáró balesete - írta internetes oldalán a CNN amerikai hírcsatorna.</p>
Óceánjáró balesete - megrázta Giglio szigetét a tragédia
A csatorna helyszíni tudósítása szerint a téli hónapokban általában csendes, álmos szigetnek számító Giglio felbolydult a katasztrófa következtében, azonban a helyiek egyáltalán nem örülnek a hirtelen jött nemzetközi figyelemnek. "A sziget tele lett emberekkel, a mentésen dolgozókkal, újságírókkal, de ez nem öröm, nem ünnep. Reggelente meglátni a roncsot olyan érzés, mintha valaki meghalt volna" - fogalmazott Elsa Pini, egy 64 éves gigliói lakos.
Miuitán a 4200 személyt - Giglio lakosságának közel háromszorosát - szállító hajó január 13-án zátonyra futott, a sziget lakói minden tőlük telhetőt megtettek, hogy segítsenek az áldozatokon. Szállást és ételt adtak a partra szállított utasoknak, akik közül sokan egy szál pizsamában menekültek el az óceánjáróról, sőt a szigetlakók többsége maga is részt vett a mentési akcióban. "Aznap este a partról irányítottam a mentést, helyettesem a fedélzetre szállt, a városháza egy harmadik dolgozója pedig a mentőhajókat navigálta" - mondta Sergio Ortelli, a sziget polgármestere.
"Rettentő veszélyes volt. A mentőcsónakok a kikötő rakpartjának csapódtak. Rögtön hívtam a busztársaságot, a szállodákat és az iskolát, mindannyian azonnal segítséget ajánlottak" - mesélte a mentésről Ortelli, hozzátéve, hogy a baleset miatt az elmúlt napokban a sziget rendőri erőinek létszáma százszorosára, 12-ről 1200 főre nőtt. A tragédiában 11-en vesztették életüket, további közel kéttucat embert pedig a mai napig nem találnak. A mentőhajók és búvárok a mai napig kutatnak az eltűntek után.
Ahogy azonban napról napra csökken az esélye, hogy további túlélőket találnak a hajóroncsban, a helyieket egyre inkább az foglalkoztatja, hogy vajon meddig marad még a sziget partjainál a fájdalmas tragédiára emlékeztető, 290 méter hosszú hajó. Aggodalmuk nem csak érzelmi szempontból jogos, az óceánjáró tankjában ugyanis 2300 tonna nehézolaj található, amelynek esetleges tengerbe jutása katasztrofálisan érintené a vízi természetvédelmi területen elhelyezkedő sziget élővilágát.
Egy esetleges olajszivárgás nem csak a Giglio környékén élő bálnákat, cápákat és madarakat pusztítaná el, tönkretenné a sziget turisztikai iparát is. A hajó tulajdonosa, a Costa cég ígéretet tett rá, hogy mindent megtesz azért, hogy megvédje Giglió élővilágát és strandjait. A környezetszennyezés elkerülése érdekében egy holland szakembert kértek fel az óceánjáró stabilizálására.
Mindeközben a hajó kapitányát - aki beismerte, hogy hibát követett el, amikor a Costa Concordiát a kijelölt útvonalról letérve a sziget hírhedten sziklás partjai felé navigálta - a hatóságok gondatlanságból elkövetett többszörös emberöléssel, katasztrófa okozásával és a hajó idő előtti elhagyásával gyanúsítják. "Micsoda katasztrófa egy ember butasága miatt!" - mondta Ortelli. "Remélem soha többé nem engednek be egy hajót se a sziget és a szárazföld közti csatornába".
(http://edition.cnn.com/2012/01/18/world/europe/italy-cruise-island/index.html?hpt=wo_c1)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.