<p>Megkezdődött az elnök- és parlamenti választás Nigériában szombat reggel: mintegy 69 millió regisztrált szavazót várnak az urnák elé, az elemzők szoros eredményre számítanak.</p>
Nigériában megkezdődött az elnök- és a parlamenti választás
A nigériai választási bizottság szóvivője arról számolt be, hogy helyi idő szerint reggel 8 órakor megnyitották a szavazóhelyiségeket. A voksoláshoz előzetes feliratkozás volt szükséges. Több mint 150 ezer szavazóhelyiséget alakítottak ki a csaknem tíz magyarországnyi méretű, 173 milliós országban. A cél az volt, hogy a feliratkozott választók többsége sétatávolságon belül le tudja adni a szavazatát.
A szavazóhelyiségek előtt országszerte hosszú sorok kígyóznak, az AFP helyszíni tudósítója szerint többen az éjszakát is sorállással töltötték. Lagosban a szavazás idejére leállították a közúti forgalmat. A biztonsági erők nagy erőkkel vannak jelen a város utcáin.
A szigorú biztonsági óvintézkedések ellenére két szavazóhelyiség közelében is robbantottak szombaton. Az első pokolgépet a délkeleti Enugu államban hozták működésbe, a robbanószerkezetet egy autó alatt rejtették el az ismeretlen támadók. A második merényletet pedig a közeli Anambra államban hajtották végre. A robbantások nem követeltek halálos áldozatokat.
Szemtanúk szerint ugyancsak szombaton fegyveresek rohantak le két szavazóhelyiséget az északkeleti Gombe államban. A rajtaütésben legalább két ember életét vesztette. A támadók egyike állítólag azt kiáltotta: "Nem megmondtuk, hogy maradjatok távol a választásoktól?"
Helyszíni tudósítók arról számoltak be, hogy Goodluck Jonathan elnöknek és a feleségének nem sikerült elsőre leadniuk a voksukat, a gép ugyanis nem ismerte fel a szavazókártyájukat. Az elnöki pár több mint fél órát töltött a szavazóhelyiségben, a regisztráció azonban csak akkor sikerült, amikor később visszatértek és sokadik próbálkozásra nagy nehezen azonosította a leolvasó a biometrikus kártyákat.
Az ujjlenyomatokat tartalmazó kártyák révén történő személyazonosítás elvileg a csalás elleni küzdelmet szolgálja. Több helyen azonban nem működtek a leolvasók, így visszatértek az azonosítás hagyományos menetére.
Elemzők szerint a legnépesebb afrikai ország történetének legszorosabb választási eredménye várható Goodluck Jonathan jelenlegi elnök és legfőbb kihívója, Muhammadu Buhari között. Előbbit elsősorban a keresztények, utóbbit pedig a muzulmának támogatják.
A Boko Haram iszlamista terrorcsoporttal való folyamatos összecsapásokra hivatkozva Nigériában úgy döntöttek, hogy a február 14-ére tervezett választásokat március 28-ára halasztják. Becslések szerint a nigériaiak mintegy fele muszlim, 40 százaléka keresztény és 10 százaléka a helyi törzsi vallások követője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.