<p>A nagy pártoknak, így Magyarországon a Fidesznek, valamint az MSZP-nek is a szélsőjobboldallal szemben "az eddiginél felelősségteljesebb magatartást" kell tanúsítania.</p>
Német szakértő a magyarországi EP-választásokról
A populisták "sikerreceptje" az, hogy a legbonyolultabb kérdésekre is egyszerű választ igyekeznek adni. Európa pedig sokak számára bonyolultnak tűnik, ez pedig azoknak az erőknek kedvez, amelyek a bonyolult viszonyokra egyszerű választ kínálnak - jelentette ki az MTI-nek adott keddi nyilatkozatában Gereon Schuch. A Német Külpolitikai Társaság (DGAP) Közép-Európával, illetve Magyarországgal foglalkozó szakértője ezzel magyarázta a Jobbik előretörését is, és a szélsőjobboldaltól való "határozott elhatárolódást" sürgetett.
Schuch - aki 1998 és 2002 között dolgozott és kutatott Magyarországon - emlékeztetett arra, hogy a legtöbb országban belpolitikai témák álltak a választási kampány középpontjában, és szinte kizárólag a nemzeti megközelítések kerültek előtérbe. Mindezt kihasználták a nacionalista, populista erők, s ez történt Magyarországon is a Jobbik esetében - vélekedett
a német szakértő, akit nem leptek meg a magyarországi eredmények. "Nézetem szerint Magyarországon időközben a polgári erők táborában is - sajnos - túlságosan nagyfokú tolerancia alakult ki a szélsőjobboldali eszmevilág iránt." Mondta Schuch, akit nyugtalanít, hogy a választás azt bizonyította, hogy sok szavazópolgár - akik valójában nem is szélsőjobboldaliak - mégis csak a szélsőjobboldal pártjával azonosult.
A szakértő szerint mind Magyarországon, mind Európában fel kell tenni a kérdést, hogy miként kezeljék a jelenséget. A nagy pártoknak, így Magyarországon a Fidesznek, valamint az MSZP-nek is a szélsőjobboldallal szemben "az eddiginél felelősségteljesebb magatartást" kell tanúsítania. "Ellenkező esetben fennáll a Jobbik tovább erősödésének veszélye" - vélte Gereon Schuch.
"Magyarországon nézetem szerint rendkívül sokan csalódottak a belpolitikai csatározások miatt, a politikai légkör teljesen mérgezett" - vélekedett a külügyminisztériummal és más szövetségi hivatalokkal szoros kapcsolatban álló, de teljesen független DGAP munkatársa, úgy értékelve, hogy a pártok közötti politikai csatározások "veszélyeztetik a szükséges alapvető demokratikus konszenzust Magyarországon". Schuch szerint a politikai pártoknak tiszteletben kell tartani az alapvető demokratikus játékszabályokat, illetve a parlamenti demokrácia legalapvetőbb értékeit. A kialakult helyzet az oka annak, hogy ha megjelenik egy új, kis párt, amely nem csupán eltérő programot, hanem egy más rendszert is hirdet, akkor nem kevés azoknak a száma, akik úgy vélekednek: jó, próbáljuk meg - tette hozzá a szakértő, aki szerint mindez nagy veszélyt jelent. Ezért a szélsőjobboldaltól való "egyértelmű és határozott elhatárolódásra" van szükség - hangsúlyozta a DGAP munkatársa, aki szerint
Magyarországon és egész Európában a politikai pártok kötelessége annak feltárása, illetve bizonyítása, hogy a radikális, szélsőséges pártok - az általuk hangoztatott populista jelszavak - nem kínálnak semmilyen alkalmazható és elfogadható megoldást a bonyolult problémákra.
Ami Magyarországot illeti, Schuch szerint mind a "polgári", mind a baloldali tábor feladata lenne annak világossá tétele, hogy lehetséges és természetes az eszmék, illetve a programok vetélkedése, de konszenzusnak kellene lennie abban a tekintetben, hogy egyaránt tiszteletben tartják a parlamenti demokrácia alapvető szabályait. "Úgy vélem, a nagy pártok képesek lennének ennek megértetésére, de ehhez fel kellene ismerniük a feladatot. Magyarországon azonban ez jelenleg még nem áll fenn" - tette hozzá a DGAP munkatársa, aki a szocialista párt választási "kudarcával" kapcsolatban úgy vélekedett: a szavazópolgárok - akárcsak több más országban - "megbüntették" a kormányon lévő pártot. Ez történt Németországban is - tette hozzá, ugyanakkor Magyarországgal kapcsolatban "drámai büntetésről" beszélt. Nyugtalanítónak tartotta viszont, hogy a Fidesznek prognosztizált nagy többség nem következett be, ehelyett a szavazópolgárok jelentős része a szélsőjobboldali Jobbikra adta le voksát, abban a reményben, hogy "ők talán jobban csinálhatják."
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.