Német kitüntetést kaptak az 1944-es varsói felkelés harcosai

Varsó |

<p>Első ízben tüntette ki Németország az egyik legmagasabb elismeréssel, a szövetségi érdemkereszttel az 1944-es varsói felkelés harcosait.</p>

 "Önök mérhetetlen szenvedéseken és mély megaláztatáson mentek át" – mondta Rolf Nikel varsói német nagykövet a húsz veteránnak a nagykövetségen tartott ünnepségen, amelyen átadták a kitüntetéseket.     "Megtapasztalták egy olyan embertelen rendszer erejét, amely kíméletlenül bánt az ellenfeleivel" – tette hozzá.      Mintegy ötvenezren – többségükben fiatal cserkészek és a Honi Hadsereg (Armia Krajowa) katonái - fogtak fegyvert a londoni emigráns lengyel kormány parancsára a náci megszállók ellen 1944. augusztus 1-jén.     "Vegyesek voltak az érzelmeink. Haboztunk, hogy elfogadjuk-e ezt a kitüntetést. Nem tettünk semmit Németországért, Lengyelországért harcoltunk" – mondta a kitüntetettek egyike, a 86 éves Leszek Zukowski. "De némi gondolkodás után arra jutottunk (...), hogy ez egyfajta közeledés. A jövőért tettük, a megbékélésért, az országaink közötti együttműködésért" – tette hozzá Zukowski, aki a Honi Hadsereg Nemzetközi Szervezetének elnöke is.     "Önök bebizonyítják, hogy lehetséges a megbékélés, lehetséges, hogy az áldozatok megszorítsák a múltbeli bűnözők leszármazottainak a kezét" – hangoztatta Nikel nagykövet.     A lengyel veteránok német kitüntetésének ötlete tavaly júliusban merült fel, a lengyel elnök berlini látogatása alatt. Bronislaw Komorowski akkor a varsói felkelés 70. évfordulójára rendezett kiállítás felavatására érkezett a német fővárosba lengyel veteránok kíséretében.     A varsói felkelés 63 napig, 1944. augusztus 1-jétől október 3-ig tartott. A felkelést irányító náci-, és egyben kommunistaellenes lengyel földalatti Honi Hadsereg fő célja az volt, hogy még a Vörös Hadsereg érkezése előtt felszabadítsa a fővárost a német megszállás alól. Ezzel azt szerette volna elérni, hogy javítsa a lengyel emigráns kormány nemzetközi pozícióját, és akadályozza Lengyelország bolsevizálását. Az egyenlőtlen harcban a felkelés elbukott, 16 ezer felkelő elesett vagy eltűnt, 20 ezren megsebesültek, 15 ezren fogságba estek. A polgári áldozatok száma 180 ezer volt. A kapituláció után a nácik félmillió lakost űztek el a fővárosból, Varsót pedig - Hitler utasítására - a földdel tették egyenlővé.   
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?