<p>A várakozásoknak megfelelően nem sikerült koalíciós partnert találnia és kormányt alakítania a legfőbb görög ellenzéki pártnak, a konzervatív Új Demokráciának, amelynek elnöke, Vangelisz Meimarakisz hétfőn visszaadta a kormányalakítási megbízatást Görögország államfőjének.</p>
Nem tudott kormányt alakítani az Új Demokrácia
Athén |
Meimarakisznak három nap állt rendelkezésére, hogy szövetséget kössön egy másik parlamenti erővel az új kabinet felállítása céljából. Az Új Demokrácia vezetőjét sokan bírálták amiatt, hogy megtartotta a mandátumot annak ellenére, hogy borítékolni lehetett a kormányalakítás sikertelenségét. A görög belpolitikai válság azután alakult ki, hogy Alekszisz Ciprasz baloldali görög miniszterelnök múlt csütörtök este bejelentette lemondását, és előre hozott választások kiírását sürgette. Az előírások alapján Prokopisz Pavlopulosz köztársasági elnöknek ezután a harmadik legerősebb parlamenti pártot kell felkérnie a kormányalakításra. Ez jelenleg a Ciprasz vezette Sziriza pártból kivált és a Panajótisz Lafanazanisz volt energiaügyi miniszter irányítása alatt álló új tömörülés, a Népi Egység (LAE). Amennyiben nekik sem sikerül megegyezniük az új kabinet felállításáról, a görög államfő előre hozott választásokat ír ki. Lafazanisz a görög televíziónak hétfőn úgy nyilatkozott, nincsenek illúzióik arra vonatkozóan, hogy ebből a parlamentből kormányt lehetne alakítani. Dimitrisz Sztratulisz, a Népi Egység egyik képviselője a Mega televíziós csatornának azt mondta, ennek ellenére ők is megtartják az előírt három napig a kormányalakítási mandátumot. Mivel nagy valószínűséggel a LAE sem tud megegyezni a többi párttal, pénteken az alkotmány értelmében átmeneti kormány veheti át az ország irányítását. Ezt az ország egyik legmagasabb rangú bírája vezetheti majd az új kormány megalakításáig. Az alaptörvény értelmében új választásokat legkorábban 21 nappal az átmeneti kormány felállítását követően lehet tartani, de legkésőbb 30 napon belül mindenképpen meg kell azokat rendezni. Így az előre hozott választások legvalószínűbb időpontja a Ciprasz által áhított szeptember huszadika lehetne. Lemondását megelőzően a Sziriza keményvonalasai azt vetették Ciprasz szemére, hogy megtagadta azokat az ígéreteket, amelyek a januári választásokon a kormányfői székbe segítették. Erre a Sziriza vezetője úgy reagált, nem volt más választása, mint elfogadni a nemzetközi hitelezők feltételeit egy újabb görög mentőcsomagért cserébe, hogy az ország elkerülje az államcsődöt. Ciprasz azzal indokolta lemondását, hogy a görög népnek kell megválasztania azt a politikai erőt, amely tovább vezeti az országot. Kifejezte reményét, hogy az új választások eredményei megerősítik majd helyzetét a törvényhozó testületben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.