<p>Tüntetések és tiltakozások hullámára lehet számítani Kínában 2009-ben, miután az egyre nagyobb méreteket öltő munkanélküliség hatására a vándormunkások és a friss diplomások körében is nő a feszültség - olvasható az Új Kína hírügynökség által kiadott, Liaovang (Liaowang, Kitekintő) című hetilapban.</p>
Mi lesz Kínában a válság miatt?
A szokatlanul éles jelentésben azokról a kockázatokról számolnak be, amelyek a gazdasági növekedés visszaesése miatt egyre nagyobb fenyegetést jelentenek Kína és az ország kommunista vezetésére nézve.
"Kétségkívül olyan időszak következik, amikor egyre több tömeges incidensre lehet számítani - mondta a magazinnak nyilatkozó Huang Huo, az Új Kína hírügynökség tudósítója. Ebben az évben a kínai társadalom még több konfliktussal és nézeteltéréssel nézhet szembe, amelyek a kínai vezetés és a párt kormányzási képességének minden szintjét próbára fogják tenni."
Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök megesküdött a harmonikus társadalom megteremtésére, de az ígéretek betartását a munkahelyek és a jövedelmek csökkenése, valamint a régóta tapasztalható korrupció és a földkisajátítások miatti elégedetlenség is nehezíti. Peking számára politikai feszültség forrása lehet az is, hogy idén nyáron lesz az 1989-es Tienanmen téri tüntetések fegyveres leverésének huszadik évfordulója.
Kína stabilitására a legnagyobb veszélyt azok a frissen végzett egyetemisták jelentik, akik a munkahelyek számának csökkenésével és a korábbinál kevesebb fizetésekkel néznek szembe. További terhet jelentenek a vándormunkások milliói is, akik közül sokan az exportorientált vállalatok bezárásai miatt vesztették el munkájukat.
"A kínai kormány 4000 milliárd jüan (585 milliárd dollár) értékű gazdaságélénkítő csomagjával 2009-re várt 8 százalékos növekedés sem biztos, hogy annyi munkahelyet teremt, mint remélik" - mondta Han Kang, a pekingi államigazgatási iskola alelnöke.
A kínai közgazdászok többsége egyetért abban, hogy a monetáris politikai szigor enyhítésének kézzel fogható eredményei az év második felére várhatók. A kihívások ellenére a kínai kormány továbbra is a 8 százalékos gazdasági növekedést tűzte ki célul 2009-re, egyes gazdasági szakemberek szerint azonban még ennek teljesítése is kétséges. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.