Angela Merkel
Merkel: tovább kell erősíteni a Frontexet
Tovább kell erősíteni az EU határ-, és partvédelmi szervezetét (Frontex) - jelentette ki Angela Merkel német kancellár szerdán a szövetségi parlamentben (Bundestag).
A 2018-as költségvetés általános vitájában elmondott beszédében hangsúlyozta, hogy a transzatlanti kapcsolatoknak továbbra is kiemelkedő a jelentőségük, és ki kell bírniuk az olyan nézeteltéréseket, amilyen az iráni atomprogramról kötött megállapodás körül kialakult.
Azonban ez a vita is jelzi, hogy nyomás alá került a többoldalú, multilaterális együttműködés rendszere a nemzetközi politikában, ezért az EU-nak "az eddiginél határozottabban a kezébe kell vennie sorsa irányítását", és "európai válaszokat" kell adni a kihívásokra.
Ezért helyes, hogy az EU szorosabbra fűzi a tagállamok védelmi együttműködését, és közös menekültügyi rendszeren dolgozik - tette hozzá a kancellár. Kiemelte, hogy a migráció kérdése "még évekig, akár évtizedekig" foglalkoztatja majd a közösséget.
Aláhúzta, hogy az egyik legfőbb feladat a Frontex további erősítése és felszerelése, mert "600 frontexes rendőrrel nem lehet megvédeni a külső határt".
Viszont "azt is tudjuk, hogy a bezárkózás önmagában nem segít, ha nem küzdünk a menekülés és az üldöztetés okainak felszámolásáért", ezért közös, "európai erőfeszítéssel" meg kell újítani a nemzetközi fejlesztési együttműködés politikáját, legfőképpen Afrika támogatása érdekében - mondta Angela Merkel.
A Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke kiemelte, hogy "drámai hiány" mutatkozik a nemzetközi humanitárius szervezetek költségvetésében, a gazdasági fejlődést szolgáló programok pedig nem mindig hatékonyak. Mint mondta, a "klasszikus fejlesztési segélyezés önmagában nem elég", a magántőkéből finanszírozott, hosszú távú beruházásokat kell ösztönözni.
A legnagyobb ellenzéki párt, az Alternatíva Németországnak (AfD) vezérszónoka, Alice Weidel kiemelte, hogy a német kormány eltitkolja az államháztartás valódi helyzetét megmutató adatokat, és kétségbe vonta, hogy az államháztartás egyensúlyban van.
A CDU-tól és bajor testvérpártjától, a Keresztényszociális Uniótól (CSU) jobbra álló párt társ-frakcióvezetője hozzátette, hogy az AfD álláspontja szerint a kormány korlátlan lehetőséget biztosít a muszlim vallású emberek bevándorlásának, és ezzel veszélyezteti a németek jólétét.
Mint mondta, a kormány tevékenysége miatt Németország a "képzetlenek bevándorlóországa és a magasan képzettek kivándorlóországa". Hozzátette, hogy "burkásokkal, fejkendős kisasszonyokkal, eltartott késes férfiakkal és egyéb semmirekellőkkel nem lehet biztosítani jólétünket, a gazdasági növekedést, és mindenekelőtt a szociális államot".
Az ugyancsak ellenzéki Zöldek egyik társ-frakcióvezetőjét, Anton Hofreitert megszólítva azt mondta, "vajon ki fizeti majd az ön nyugdíját, netán a bevándorolt töröknémetjei, ezt nem gondolhajta komolyan".
Az AfD-frakcióján kívül valamennyi képviselőcsoportban hangos nemtetszéssel fogadott beszédét Milos Zeman cseh államfő szavaival zárta, amelyek szerint aki olyan országban él, ahol megbüntetik a horgászjegy nélkül horgászókat, az érvényes útlevél nélkül elkövetett illegális határátlépésért viszont nem jár büntetés, az "teljes joggal mondhatja, hogy ezt az országot idióták kormányozzák".
Wolfgang Schäuble Bundestag-elnök, a CDU politikusa rendreutasította az AfD vezérszónokát. Hangsúlyozta, hogy Alice Weidel minden nőt diszkriminál, aki fejkendőt visel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.