<p>Könyörtelennek, de szükségesnek nevezte tettét az a fiatal norvég férfi, aki beismerte, hogy pénteken egy baloldali ifjúsági táborban lelőtt legalább 86 tinédzsert, és pokolgépet robbantott Oslo kormányzati negyedében, ahol heten haltak meg.</p>
Merényletek Norvégiában (hétvégi összefoglaló)
Ügyvédje szerint a 32 éves, "tősgyökeres" norvég Anders Behring Breivik valószínűleg hosszú ideje tervezte a bűncselekményt. Már május elején hat tonna ammónium-nitrátot (műtrágyát) vett egy mezőgazdasági nagykereskedésben. A rendőrség megerősítette, hogy a norvég kormány székházánál működésbe hozott robbanószer ammónium-nitrátból és gázolaj keverékéből állt. Ugyanezt a keveréket használták 1995-ben, az egyesült államokbeli Oklahoma Cityben elkövetett szélsőjobboldali robbantásos merényletben, amelynek 168 halálos áldozata volt.
Az NTB norvég hírügynökség jelentése szerint az elkövető néhány órával a péntek délutáni kettős merénylet előtt Andrew Berwick álnéven az interneten közzétett egy 1500 oldalas írást, amelyben többek között arról értekezik, hogy miként szabadulhatna meg Európa a bevándorlóktól. Ügyvédje közölte, hogy védence a norvég társadalom ellen akart támadást intézni, mert szerinte gyökeres változtatásokra van szükség. "A társadalomra, struktúráira és irányítási rendszerére akart csapást mérni" - mondta az ügyvéd az NRK közszolgálati televíziónak.
Utoya szigetén, ahol a baloldali Norvég Munkáspárt ifjúsági tagozata a nyári egyetemét tartotta, vasárnap is folyt a kutatás a mészárlás esetleges további áldozatai után; a keresés során egy mini tengeralattjárót is bevetnek.
A gyilkos rendőrruhában volt; odahívta magához a táborozókat, és ezután végzett velük - mondták el a vérengzés túlélői. Egy Elise nevű táborozó egy megbeszélésről jött ki, amikor lövéseket hallott. Meglátott egy rendőrt, és már azt hitte, biztonságban van, amikor észrevette, hogy a férfi elkezd lőni a fiatalokra, akiket előzőleg magához intett. "Először a szigeten lőtte le az embereket, utána célba vette azokat, akik a vízbe vetették magukat" - idézte fel.
A lány a vízparton a mögött a szikla mögött kuporgott, amelyen a gyilkos állt. Pánikszerűen hívta telefonon a szüleit, és suttogva mondta el nekik, hogy mi történik. A szülők azt tanácsolták Elise-nek, vegye le élénk színű dzsekijét, nehogy magára vonja a figyelmet. A lány azt mondta, nem tudja, mennyi idő telt el, mire a lövöldözés abbamaradt. Egy másik táborozó elmondta, hogy sokan halottnak próbálták tettetni magukat, de a gyilkos, miután az egyik fegyverrel eltalált valakit, a másikkal, egy vadászpuskával még fejbe lőtte áldozatait.
A rendőrségnek 50 percébe telt, mire odaért a lövöldözés helyszínére, ahová Jens Stoltenberg miniszterelnököt is várták aznap egy előadásra. A rendőrök autóval indultak a szigetre, mert helikopter nem volt készenlétben. Húsz percbe telt, mire a partra értek, és további 20 percbe, mire találtak csónakot, hogy elérjék a néhány száz méterre lévő szigetet. A gyilkos a közel egyórás embervadászat után nem tanúsított ellenállást, megadta magát.
Breivik a kihallgatásokon beismerte, hogy ő robbantott Oslóban, majd ő rendezett vérfürdőt a táborban. Bár állítja, hogy egyedül követte el mindezt, a rendőrség - egyes szemtanúk vallomása nyomán - még mindig vizsgálódik annak tisztázására, hogy egy vagy több lövöldöző végzett-e a fiatalokkal.
A világszerte élesen elítélt események a főváros központjában kezdődtek péntek délután, amikor a miniszterelnökség épülete közelében felrobbant egy gépkocsiba rejtett pokolgép. Heten meghaltak, Stoltenberg kormányfő nem tartózkodott az irodájában. Több épületben tűz ütött ki.
A miniszterelnök szombaton tartott sajtóértekezletén nemzeti tragédiának nevezte a kettős merényletet, és rendkívül fontosnak mondta, hogy Norvégia a történtek dacára is megőrizze értékeit, azaz a társadalom nyitottságát. "A második világháború óta soha nem sújtotta országunkat ilyen súlyos bűncselekmény" - mondta a kormányfő.
"Ez egy rémálom" - fogalmazott Stoltenberg, utalva arra, hogy 14-19 éves fiatalok kényszerültek szembenézni a "félelemmel, a vérrel és a halállal". Kiemelte, hogy az ország védjegye a nyitott és biztonságos társadalom, ahol fenyegetés nélkül lehet politikai vitákat folytatni. "Ez az, amit most támadás ért, ami veszélybe került" - mutatott rá a miniszterelnök, hozzátéve, hogy nem szabad feladni Norvégia értékeit.
Knut Storberget belügyminiszter hangsúlyozta, hogy nincs ok a terrorfenyegetettségi szint emelésére. A rendőrség és a hadsereg ezzel együtt részlegesen megszigorítja a biztonsági intézkedéseket egyes épületek és intézmények körül. A kormányzati negyedet továbbra is lezárva tartják, de a belváros többi részében teljesen szabadon lehet közlekedni.
Az oslói katedrálisban vasárnap tartott szertartáson a gyászoló hozzátartozók mellett részt vett V. Harald király és felesége, Szonja királyné, valamint Stoltenberg is. A zsúfolásig megtelt székesegyháznál gyertyák és virágok borították el a teret.
A magyar kormány részvétét nyilvánította az elhunytak hozzátartozóinak, és vizsgálja, hogy milyen módon tud segítséget nyújtani a Norvégiában történt tragédia után. A magyar Külügyminisztérium nem tud magyar áldozatokról.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.