Bécs. A bécsi koalícióban a hét végén tovább mélyült a viszály: az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) a temelíni atomerőmű és az alkotmánybíróság körüli viták mellé felvetette az adócsökkentésre irányuló követelést, amelynek teljesítésére az Osztrák Néppárt (ÖVP) gazdasági minisztere nem lát esélyt.
Mélyülő viszály a koalícióban
Bécs. A bécsi koalícióban a hét végén tovább mélyült a viszály: az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) a temelíni atomerőmű és az alkotmánybíróság körüli viták mellé felvetette az adócsökkentésre irányuló követelést, amelynek teljesítésére az Osztrák Néppárt (ÖVP) gazdasági minisztere nem lát esélyt. Sajtókommentárok szerint ezzel megkezdődtek a 2003 őszén esedékes választások előcsatározásai. Jörg Haider, az FPÖ erős embere pártja újévi konferenciáján, Linzben követelt adócsökkentéseket. Ugyanott újra azt mondta: Csehország nem csatlakozhat az EU-hoz, ha nem állítják le a temelíni atomerőművet. Susanne Riess-Passer, az FPÖ elnöke, alkancellár bejelentette: pártja újra akar tárgyalni Prágával az atomerőműről. Az ügyben Wolfgang Schüssel kancellár (ÖVP) már olyan megállapodást ért el Prágával, amely garantálja az Ausztria által kifogásolt biztonsági hiányosságok orvoslását, s amely bírja az EU támogatását is.
Tegnap reggel 8-kor megkezdődött az egy hétig tartó aláírásgyűjtés az FPÖ meghirdette temelíni népi kezdeményezéshez. Az OGM intézet kiszámolta, hogy egymillió körüli aláírás várható. Haider azt hangoztatta, hogy a gyűjtés eredménye ugyan senkit nem kötelez semmire, de elvárja Schüssel kancellártól, hogy nagy számú aláírás esetén módosítsa eddigi álláspontját Temelín ügyében, esetleg legyen népszavazás az EU-bővítésről. A Kurier tegnap azt írta: politikai értelemben az FPÖ kezdeményezése Csehország ellen irányul, de Prága akkor is beindítaná az erőművet, ha sikerülne is megakadályozni Csehország (és a többi tagjelölt) EU-csatlakozását, Ausztriának viszont egyre több szakértő szerint már maga a kampány is jelentős gazdasági és politikai kárt okoz. Jörg Haider javaslatait a lakosság 59, a véleményformálók 86 százaléka tartja populistának, és csak 20, illetve 9 százaléka komolyan veendőnek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.