<p>Elrablói megölték brit túszukat péntek éjjel, miközben a NATO-erők akcióba lendültek, és megpróbálták kiszabadítani a két hete elhurcolt segélymunkást.</p>
Megöltek egy brit segélymunkást Afganisztánban
A 36 éves Linda Norgroove-ot és három afgán kollégáját szeptember 26-án rabolták el ismeretlen fegyveresek a kelet-afganisztáni Kunár tartományban, ahol egy projekt megvalósítását ellenőrizték. A három afgánt később elengedték, a brit nőt viszont az északkeleti országrészbe vitték.
A brit nő a helyi afgán közösségek gazdasági újjáépítését célzó, 150 millió dollár összértékű amerikai segélyprogram igazgatója volt. A londoni külügyminisztérium szombaton jelentette be, hogy sikertelenül végződött a túszszabadító akció, Linda Norgroove életét vesztette.
Az akció részletei nem ismeretesek, miként az sem, hogy az emberrablók mit követeltek túszukért cserébe. William Hague brit külügyminiszter közleményében csak annyit tudatott, hogy hírszerzők kiderítették Norgroove fogva tartásának pontos helyszínét, és tekintettel arra, hogy élete így is súlyos veszélyben forgott, megmentésére az azonnali cselekvést ítélték a legjobb lehetőségnek.
Norgroove halála is jól példázza, hogy egyre nagyobb veszély fenyegeti a segélymunkásokat (is) Afganisztánban, ahol lázadók és más fegyveres csoportok egész országrészeket tartanak hatalmuk alatt. Augusztusban egy egészségügyi segélycsoportot mészároltak le fegyveresek a Kunárral északon határos Badahsán tartományban. Nyolc külföldi - hat amerikai, egy brit és egy német -, valamint két afgán orvos, illetve ápoló volt az áldozat, s éppen visszatérőben voltak, miután eldugott kis falvakban segítettek beteg embereken.
Egy évvel ezelőtt félig ugyancsak kudarcot vallottak a NATO-erők, amikor megkísérelték kiszabadítani a The New York Timesnak dolgozó Stephen Farrell brit újságírót és afgán tolmácsát. Bár Farrellt megmentették, a tolmács és egy brit kommandós odaveszett.
A tálib rendszer kilenc évvel ezelőtti megdöntése óta idén minden eddigi rekordot megdöntött az erőszak, noha már mintegy 150 ezer külföldi katona szolgál Afganisztánban. A nemzetközi erők 2001 óta több mint kétezer katonájukat veszítették el, közel felük az utóbbi két év során esett el.
Amerikai katonák ezrei az afgán hadsereg csapatainak támogatásával szeptemberben indítottak új hadműveletet Dragon Strike (A sárkány lecsap) fedőnévvel, hogy kifüstöljék a tálib lázadás bölcsőjének és szellemi fészkének tartott Kandahár tartományból a lázadókat. Az erőtlen központi kormányzat élén álló Hamid Karzai elnök népes delegáció élén szombaton ellátogatott a dél-afganisztáni tartományba, hogy tájékozódjon a hadművelet állásáról, és megpróbálja saját oldalára állítani a helyi véneket.
Karzait elkísérte többek között Mohammad Rahim Vardak védelmi miniszter, David Petraeus, az Afganisztánban harcoló szövetséges erők főparancsnoka és Karl Eikenberry amerikai nagykövet Argandab körzetbe, ahol több mint kétszáz helyi törzsi vezető várt rájuk. Karzai hazatérésre és otthonaik megvédelmezésére buzdította a véneket, s arra kérte őket, hogy támogassák kormányának erőfeszítéseit az ellenőrzés Kabulon túli területekre történő kiterjesztésére.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.