<p>Nem volt könnyű úgy dönteni, hogy Sólyom László nem léphet szlovák területre, de Pozsonynak "nem volt más választása" - mondta Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszter a Die Presse című osztrák lap csütörtöki számában megjelent interjúban.</p>
Lajčák a Sólyom-ügyről: Pozsonynak nem volt más választása
A révkomáromi incidens Szlovákiának és Magyarországnak egyaránt ártott, az eset nyomán mindkét ország EU-érettsége megkérdőjeleződött. Viszont Szlovákia nem tehetett mást, az adott pillanatban rendelkezésre álló választási lehetőségek még rosszabb következményekkel jártak volna, mivel (ha Sólyom belépett volna Szlovákia területére) rendzavarásoktól lehetett tartani - jelentette ki Lajčák.
A szlovák-magyar feszültség kiéleződésének legutóbbi mozzanatával, a szlovák államnyelvtörvény módosításával kapcsolatban a külügyminiszter úgy vélte: a magyar politikusok téves információkkal "szabályos hisztériát" keltettek. "Egyszerűen tudatlanságból vagy szándékos félreértelmezés alapján azt állítják, hogy a törvény diszkriminálja a nemzeti kisebbségeket. Személy szerint kifejezetten megdöbbentett, amikor azt kellett olvasnom a magyar sajtóban, hogy a szlovák nyelvtörvény +a legbrutálisabb támadás a nemzeti kisebbségek ellen a boszniai háború óta+" - mondta Lajcák.
A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a törvény semmiképp sem a kisebbségi nyelvhasználat korlátozását célozza, sokkal inkább azt akarja biztosítani, hogy ne érje hátrány azokat az állampolgárokat, akik csak szlovákul beszélnek. A jogszabály szövegében a kulcsszó Lajcák szerint az "is": a köznek szánt, kisebbségi nyelven megjelenő közléseket az államnyelven is elérhetővé kell tenni.
Elterjedt "tévedésnek" nevezte továbbá a szlovák külügyminiszter azt is, hogy a törvény a magánbeszélgetések nyelvét is szabályozná, hiszen valójában a rendelkezések elsősorban a hivatalos személyek közti kommunikációra vonatkoznak.
Lajčák szóvá tette az interjúban, hogy Magyarország, ahelyett, hogy a nézeteltérések tisztázására létrehozott vegyes bizottság összehívását kezdeményezte volna, inkább "fellármázta a nemzetközi közösséget, és a tárgyilagos érveket hangerővel pótolta". "A magyarországi politikai paletta egy része nem megoldani, hanem inkább felfújni akarja a problémákat" - tette hozzá.
A Der Standard című osztrák újság ugyancsak interjút közölt a szlovák külügyminiszterrel, aki a lapnak azt mondta: a magyar-szlovák vita nemzetközi síkra terelése visszaüthet. Hangsúlyozta, hogy kétoldalú megoldást kell találni, nem pedig "leveleket szétküldözgetni a világba". Elmondása szerint meghökkentette, amikor megtudta, hogy Magyarország többek között az ENSZ Emberi Jogi Tanácsánál is bepanaszolta Szlovákiát. "Budapest tényleg azt hiszi, hogy egy ilyen fórum Banglades, Pakisztán és Kuba mellett Szlovákiát is napirendre tűzi majd?" - tette fel a kérdést Lajčák.
A szlovák diplomácia vezetője kijelentette: amellett, hogy valóban mindkét fél hibás a vita kiéleződéséért, megdöbbentőnek tartja, hogy "magyar barátai híján vannak bármiféle önkritikának és önreflexiónak". Szerinte példa erre Balázs Péternek a Der Standardban megjelent interjúja, amelyben - állította Lajčák - a magyar külügyminiszter úgy beszélt, mint "egy tanár a diákjaival".
MTI
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.