<p>A két Korea közötti feszültség enyhítésének céljával kínai-orosz és kínai-dél-koreai diplomáciai megbeszélések voltak szombaton. A két Korában pedig újabb fenyegetőzések hangzottak el a másik ország címére.</p>
Koreai incidens - diplomáciai nagyüzem
Szergej Lavrov orosz és Jang Csie-cse (Yang Jiechi) kínai külügyminiszter telefonon beszélt egymással. Lavrov szükségesnek nevezte, hogy ne éleződjön tovább a feszültség és hogy teremtsék meg a két Korea között az enyhülés feltételeit - jelentette be közleményben a moszkvai külügyminisztérium.
A dél-koreai külügyminisztérium arról számolt be, hogy Szöulba utazott Taj Ping-kuo (Dai Bingguo), a kínai Államtanács tagja és Vu Ta-vej (Wu Dawei), az észak-koreai atomprogram leszerelésének ügyével foglalkozó kínai különmegbízott. Kim Szung Hvan külügyminiszter fogadta őket.
A frissen kinevezett dél-koreai védelmi miniszter az államfő által összehívott biztonsági tanácskozáson szombaton azzal fenyegette meg Észak-Koreát, hogy országa "százszorosan" visszavág, ha Phenjan újabb agressziót követ el ellene - jelentette a Csoszun Ilbo konzervatív napilap.
Ri Mjon Bak dél-koreai elnök pénteken a hadsereg egyik volt vezérkari főnökét, Kim Kvan Dzsint nevezte ki védelmi miniszternek, miután elődje egy nappal korábban lemondott. Kim Te Jung azoknak a belföldi bírálatoknak a hatására mondott le, amelyek szerint a hadsereg nem megfelelően reagált a Jonpjong sziget elleni észak-koreai tüzérségi támadásra. A támadásnak négy halálos áldozata és 18 sebesültje volt.
Szombaton volt az ágyúzásnak áldozatul eső két dél-koreai tengerészgyalogos temetése a fővárosban, katonai tiszteletadással. Ju Nak Dzsun, altábornagy, a haditengerészet főparancsnoka a szertartáson mondott beszédében kijelentette, hogy a haderőnem "ezerszeresen" megtorolja két emberének elvesztését.
A temetés után három Észak-Korea-ellenes tüntetés is volt a fővárosban. Az egyiken csaknem ezer veterán tengerészgyalogos gyűlt össze. "Eljött a cselekvés, a visszavágás ideje. Lőjük a phenjani elnöki palotát!" - kiabálták. Többen észak-koreai zászlót, a phenjani vezető képét égették.
Phenjan azzal vádolta meg Dél-Koreát, hogy "élő pajzsként" használta Észak ellen azokat a civil állampolgárait, akik a minapi tüzérségi párbajban meghaltak Jonpjong szigetén. "Ha igaz az, hogy haltak meg dél-koreai polgári lakosok a keddi összecsapásban, akkor az nagyon sajnálatos, de mindenképpen Szöul hibája, mert élő pajzsot helyezett el ott, tüzérségi állások közelében, és a haláleseteket felhasználja propagandakampányában. (Dél-Korea) olyan látszatot teremt, mintha védtelen civilek váratlanul ki lettek volna téve az északiak körültekintés nélküli tüzérségi támadásának" - olvasható a KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökség egyik jelentésében.
Dél-Korea aznap hadgyakorlatot végzett a térségben. Tüzérsége azonban Szöul állítása szerint nem Észak-Korea felé lőtt, hanem az ellenkező irányba. Phenjan azt állítja: arra intette déli szomszédját, hogy "az összetűzés elkerülése érdekében" hagyja abba a lőgyakorlatot.
A vasárnap kezdődő dél-koreai-amerikai hadgyakorlattal kapcsolatban a KCNA figyelmeztetett: "Senki nem tudja felmérni előre annak következményeit, hogy az Egyesült Államok repülőgép-hordozókat hoz a Sárga-tengerre", és ezek részt vesznek a légierők és a haditengerészetek közös manővereiben. A tervezett közös hadgyakorlat a bizonyíték arra, hogy az Egyesült Államok "a főbűnös, aki kitervelte a keddi incidenst, és a háttérből irányítja az eseményeket". Észak-Korea "kíméletlenül odacsap", ha a hadgyakorlaton részt vevők megsértik szuverenitását - áll a KCNA hírügynökség által kiadott phenjani közleményben.
A két Korea közötti feszültség miatt a japán miniszterelnök szombaton megtiltotta kormánya tagjainak, hogy elhagyják Tokiót. Kan Naoto utasítása legalább december 1-jéig érvényben lesz. A miniszterelnöki hivatal közleményének érvelése szerint teljesen kiszámíthatatlan, hogy Észak-Korea miként reagál az amerikai-dél-koreai közös hadgyakorlatra. A minisztereknek szükség esetén egy órán belül hivatalukban kell lenniük - áll az utasításban.
Egyes elemzők szerint Kan utasításának a hátterében az a szándék is meghúzódik, hogy demonstrálja: a kormány válsághelyzet esetén biztosan kezében tartja az irányítást. A kormányt hevesen bírálta az ellenzék, mert szerinte a testület késve reagált arra a dél-koreai sziget elleni észak-koreai tüzérségi támadásra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.