<p>Ötvenkettőre emelkedett azoknak a száma, akik egy kelet-kínai olajvezeték két nappal ezelőtti robbanása miatt az életüket vesztették, 18 ezer embert evakuáltak - jelentette a kínai média vasárnap a mentők tájékoztatására hivatkozva.</p>
Kínai olajvezeték-robbanás – 52 halott
Peking |
Tizenegy embert még mindig keresnek a pénteken, Csingtao kikötővárosban történt robbanás után, a több mint 130 sérültből legalább tízen vannak kritikus állapotban, többségüket sokk érte. A helyszínen az esős időjárás ellenére is folytatódik a mentés és a kárelhárítás, két lakótömbben szombaton még nem volt villanyáram - közölték a hatóságok. Kizárták annak a lehetőségét, hogy terrortámadás történt volna. A város Hungtao nevű kerületében a föld alatt húzódó olajvezetéken hajnalban észleltek szivárgást, majd a délelőtti órákban a helyreállítás során két robbanás történt. A helyszíni beszámolók és fényképek alapján az egyik nagy erejű detonáció helyén mély kráter keletkezett, nagy területen felszakadt az úttest aszfalt burkolata, a környéken autók borultak fel, ablakok törtek be, épületek falai repedtek meg. A közeli tengerparttól mintegy 200 méteres távon fedezhetők fel olajfoltok, a körülbelül háromezer négyzetmétert lefedő terület megtisztításáról a szakhatóság intézkedett. A feladatra 22 e célra épült vízi járművet, tíz halászhajót és hat járőrhajót mozgósítottak. Az üzemeltető, az ország legnagyobb olajfinomítója, a Sinopec közölte, hogy egy 1986-ban működésbe helyezett - 711 milliméter átmérőjű, 250 kilométer hosszú - csővezetékről van szó, amelynek éves kapacitása 10 millió tonna kőolaj. Hongkongi sajtójelentések szerint a környéken lakók felháborodásuknak adtak hangot, amiért nem értesítették őket időben a szivárgásról. A hongkongi South China Morning Post beszámolója szerint helyi illetékesek arra intették a médiát, hogy tartózkodjon a szenzációkeltéstől. A Cajhszin gazdasági és pénzügyi magazin online felületén ugyanakkor arról jelent meg cikk, hogy az olajszállító csövek minden bizonnyal szabálytalanul kerültek lakott területre. A lap szerint a tulajdonos tudott a vezetékek kora miatti kockázatról is. A Sinopec vezérigazgatója a központi televízióban bocsánatot kért a történtekért. Az ügyben megszólalt a kínai államelnök és a kormányfő is, körültekintő, a túlélők után kutató munkára, illetve a sebesültek maximális ellátására felszólítva. A helyi kormányzat megszigorította a vezeték biztonsági ellenőrzését. A kormány vizsgálócsoport létrehozásáról döntött annak érdekében, hogy tisztázzák, ki a felelős a történtekért.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.