Kína építői: a vándormunkások

Peking |

<p>Kisgyerekek és öregek tízmilliói maradtak magukra Kína szerte, miután a legnagyobb családi ünnep, a holdújév után a vándormunkások visszatértek munkahelyeikre a városokba, hogy fenntarthassák önmagát, támogathassák a felmenőket és biztosítsák csemetéjük jövőjét.</p>

A vidék, a falvak lakói többnyire kelet-kínai, dél-kínai és megannyi más városi, város környéki gyárban, üzemben, építkezésen kapnak munkát. Varrodákban, összeszerelő üzemekben, gyárakban, bányákban, éttermekben és természetesen az út- vasútépítéseken, házak építkezésein. Többnyire betanított, segédmunka az, amit végeznek.
Ők építik a metropoliszokat, állítják elő az iPhonokat, szerelik a Suzukikat; másutt ők gyúrják a tésztát, szolgálnak fel heti hét napon, talpalnak napi 10-12 órát. Ők az alkalmi hordárok, mindenes szerelők, a háromkerekű fülkés motor-taxik sofőrjei és az autómosók. Ők azok, akik bodegákban, munkásszállón, néhány négyzetméteren összezsúfolódva ágybérletben hálnak, komfort nélkül. Havi 25 ezer, 42 ezer, vagy túlmunkával 60 ezer forintért, esetenként ennek a duplájáért.
A kínai médiában gyakran foglalkoznak velük, hátrányos helyzetükkel, kiszolgáltatottságukkal, elesettségükkel, megfelelő érdekvédelmük, képviseletük hiányával. Azzal, hogy ha gyermeküket magukkal viszik, probléma számukra az óvoda, iskola, vagy hogy az egészségügyi ellátásuk nem létező társadalombiztosításuk miatt megoldatlan. Azzal is, hogy ország-szerte összességében jüan százmilliókkal tartoznak nekik munkaadóik, vagy volt alkalmazóik, mert becsapták, elzavarták őket, vagy mert tönkre ment a cég. Ők pedig futhatnak a pénzük után.
Tavaly néhányan sírárkot ástak egy szántóföldön és beleálltak. Amíg társaik hányták rájuk a földet, elmaradt bérüket követelő táblákat tartottak a magasba. Élve eltemetve - szólt a kiáltás. Az esetek túlnyomó részében a felelősöknek bottal üthetik a nyomát, s a helyi kormányzat kénytelen a köz zsebébe nyúlni: kártalanít, mielőtt az emberek végleg elveszítenék a türelmüket.
A háttérben természetesen mindig ott a nyomás: a család, az idős szülőkre hagyott gyerek, vagy gyerekek, a jövőt biztosító megtakarítások előteremtése. Egy nemrég közölt riportban a még szoptatott csecsemőt és hétéves testvérét hagyták hátra a szülők egy közép-kínai, Hupej (Hubei) tartományi faluban, hogy ne veszítsék el sencseni (Shenzhen) állásukat. Mint a nagypapa elmondta, a szülők 9 éve kezdték a vándoréletet.
A helyi elöljáró szerint a 380 lelkes település lakóinak közel a fele dolgozik távol a szülőhelyétől. Kiderült az is, a pénzből, amit munkájukkal keresnek, sokat költenek az otthonukra, s ez meg is látszik már a falu arculatán.
A meghozott áldozat nagy része a szülői "gyermektelenség" ideiglenes vállalása. Csak Hupej tartományban 1 millió 400 ezer gyerek cseperedik fel a szülők nélkül, hasonló körülmények között. Némileg szükségtelenül, de az idézett összeállításban egy pszichológussal igazoltatták: a szülői szeretet nélkül felnövő gyerekek körében különböző lelki problémák jelentkeznek.
Vannak olyanok is, akik viszonylag stabil állással rendelkeznek, s magukkal viszik a gyereküket, s így fordul elő például, hogy odahaza csodálkoznak rajta, ha a szülőhelyétől idegen tájszólással beszél. Sokan próbálnak meg a városokban megtelepedni, s haza már lényegében csak látogatóba járnak. Egyre többeknek egyre kevesebb a kötődése a vidéki, mezőgazdasági munkához, s a várost megismerve vonzóbb, színvonalasabb életet remélnek, elsősorban a gyermeküknek. Ott az oktatás színvonala is jobb, mint a falu, vagy a megye intézményeiben.
Ez is a magyarázata, hogy 2011-ben először haladta meg a városi lakosság száma a vidékit Kínában. A tavalyi statisztikai adatok szerint közel 691 millióan számítottak már városlakóknak, ami a teljes népesség 51,27 százalékát jelenti. Egy közelmúltbéli felmérésből kiderült, az ország összes - mintegy 145 millió - vándormunkásának 58,4 százaléka az "új generáció", az 1980 után születettek. A megkérdezett fiataloknak mindössze 4 százaléka válaszolt úgy, hogy szándékában áll a szülőhelyére visszatérni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?