<p>Katalánok százezrei tüntettek csütörtökön Barcelonában, követelve a jogot, hogy szavazhassanak régiójuk függetlenségéről, ahogy azt Skóciában teszik egy hét múlva.</p>
Katalónia függetlenségéért tüntettek Barcelonában
Az Artur Mas katalán elnök nacionalista koalíciója (CiU) által irányított polgármesteri hivatal egyenesen 1,8 millióra taksálta az északkelet-spanyolországi nagyváros központjában összesereglett függetlenségpárti tüntetők számát, míg a spanyol kormány 470 és 520 ezer fő közé becsülte számukat.
A hatalmas tömeg Barcelona két sugárútját elárasztva a vörös-sárga csíkos katalán lobogók ezreivel egy, a légi felvételeken jól kivehető, hatalmas, nemzeti színű "V" betűt formált - a szavazás szó kezdőbetűjét kirajzolva -, így követelve a jogot, hogy megtarthassák Katalóniában a helyi kormány elnöke által november 9-re meghirdetett függetlenségi referendumot, amelyet a spanyol központi kormány alkotmányellenesnek tart és meg akar akadályozni.
A katalánok nemzeti napjára meghirdetett demonstráció résztvevői közül sokan "Ara es l,hora" (Itt az idő) feliratú polóban érkeztek.
"Beleszólást akarunk a politikába és a jövőnkbe. Visszanyertük a szuverenitásunkat (a függetlenség kérdésének politikai napirendre vételével), s megtapasztaltuk, hogy mekkora erővel bírunk, ha mozgósítjuk magunkat a dolgok megváltoztatására" - jelentette ki Carme Forcadell, a függetlenségért küzdő Katalán Nemzeti Kongresszus (ANC) mozgalom vezetője, az esemény egyik szervezője.
Katalónia Spanyolország gazdaságilag egyik legfejlettebb régiója, amelynek saját nyelve és kultúrája van. Függetlenségi mozgalma jelentősen megerősödött az utóbbi évtizedben, amit csak fokozott a Spanyolországot évek óta sújtó gazdasági válság, valamint az, hogy központi kormány sokak szerint a "süket fül" taktikáját folytatja a katalán függetlenségi törekvésekkel szemben.
A katalán regionális kormány november 9-re véleménynyilvánító népszavazást hirdetett, hogy kiderítse, Katalónia 7,6 milliós lakossága támogatná-e a régió függetlenné válását. Artur Mas katalán elnök kijelentette, nem tágít a referendum tervétől, annak ellenére, hogy szakértők szerint a spanyol alkotmánybíróság bizonyosan megakadályoz minden ilyen kísérletet.
Mas a héten a francia hírügynökségnek adott interjújában úgy vélekedett, "lehetetlenség örökre megakadályozni" Katalóniát abban, hogy népszavazást tartson saját jövőjéről.
A Skóciában szeptember 18-án tartandó függetlenségi népszavazás esetleges sikerét előrejelző felmérések Európa-szerte felerősítették a szeparatista mozgalmakat.
A skót referendumtól eltérően azonban a katalán szavazás nem eredményezne azonnali elszakadást. Mas javaslata szerint a népszavazáson csak arról kérdeznék meg a katalánokat, hogy támogatnák-e az elszakadást, és ha többség igennel szavazna, az politikai felhatalmazást adna neki arra, hogy tárgyalásokat kezdjen Madriddal a függetlenné válás útjáról.
A központi kormány által nem engedélyezett népszavazás megtartása súlyos következményekhez vezethet, mivel a spanyol állam törvénytelennek tekintené azt, s ezért akár meg is foszthatja Katalóniát autonóm közösségi státusától.
Egy tíz napja közzétett felmérés szerint a népszavazás továbbra is erősen megosztja Katalónia lakosságát, amely közel egyforma arányban akarná vagy utasítaná el (41,3 százalék 39,5 százalékkal szemben), hogy a tartomány önálló álammá váljon.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.