Japán óva inti Kínát a kelet-kínai-tengeri "veszélyes cselekedetektől"

Tokió |

<p>&quot;Nem kívánt&quot; következményei lehetnek Kína &quot;veszélyes cselekedeteinek&quot; a Kelet-kínai-tengeren, ahol Peking magának követel több, Tokió által ellenőrzött szigetet - figyelmeztetett Japán a védelemről szóló, évente kiadott fehér könyvében.</p>

A kormány által jóváhagyott, kedden közzétett dokumentumban Tokió "mély aggodalmát" fejezte ki amiatt, hogy Kína 2013 novemberében légvédelmi azonosító övezetet hozott létre a Kelet-kínai-tenger felett. E kezdeményezés Tokió szerint csak a helyzet eszkalálódásához vezethet, és "nem kívánt következményekkel" járhat. Peking novemberben jelentette be, hogy légvédelmi azonosító övezetet létesít, amely a Kelet-kínai-tenger nagy részét, így a Peking által követelt Szenkaku- (kínai nevén Tiaojü-)szigeteket is lefedi.

Kína és Japán kapcsolata fagyos 2012 ősze óta a területi vita miatt, de a történelemmel kapcsolatos nézeteltérések okán is. A Szenkaku/Tiaojü-szigetek Tajvantól 200 kilométerrel észak-keletre és a dél-japáni Okinavától 400 kilométerrel nyugatra találhatók. Japán 2012 szeptemberében a szigetcsoport három szigetét államosította. Ezt követően - helyenként erőszakos - japánellenes tüntetések voltak számos kínai városban, és Peking rendszeresen küld hadihajókat a térségbe.

A fehér könyv arra is felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt tíz évben folyamatosan és jelentősen nőtt a kínai katonai költségvetés. 

Japán 2013 elején – 11 év óta először – növelte katonai kiadásait 2,2 százalékkal. Decemberben Abe Sindzó kormánya úgy döntött, hogy a következő öt évben 24 700 milliárd jennel bővíti országa katonai költségvetését. A 2014-2019-es időszakban Japán a megnövekedett összeget személyzeti kiadásokon kívül három pilóta nélküli repülőgép, 17 Osprey billenőrotoros repülőgép, 52 kétéltű jármű és 5 tengeralattjáró, valamint két Aegis légvédelmi rendszer és 28 F-38 típusú amerikai lopakodó vadászgép vásárlására fordítja.

A fehér könyvben a japán védelmi minisztérium arra is rámutatott, hogy Észak-Korea rakéta- és atomprogramja "súlyos destabilizáló tényező", és figyelmeztetett, hogy az ezeken a területeken elért haladás további provokációkra késztetheti Phenjant.

"Ha Észak-Korea tovább bővíti ballisztikus rakétái hatótávolságát, továbbá csökkenti atomfegyverei méreteit és atomtöltetté alakítja azokat, feltételezhető lesz, hogy az ország az Egyesült Államok ellen készül stratégiai elrettentésre" – olvasható a 429 oldalas jelentésben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?