Ismert férfiak a nőkkel szembeni erőszak ellen

Pozsony |

<p>A nők elleni erőszak komoly társadalmi probléma Szlovákiában, ezért az emberjogi aktivisták országos kampányt indítottak az erőszakos megnyilvánulások visszaszorítása és az ún. isztambuli egyezmény mihamarabbi ratifikálása érdekében, tájékoztatta lapunkat Adriana Mesochoritisová, a Választás Lehetősége civil szervezet képviselője.</p>

„Az Európai Unió Emberjogi Ügynöksége reprezentatív felmérésének az eredménye szerint azok közül a nők közül, akiknek már volt partnerük, csaknem minden negyedik átélt valamilyen fizikai vagy szexuális erőszakot. Ha ehhez hozzáadnánk a lelki zaklatást, ami mindig jelen van az erőszakos kapcsolatokban, a nők elleni erőszak áldozatainak az aránya még magasabb lenne” – mondta Barbora Holubová szociológus.

Négyből egy

Az emberjogi aktivisták nehezményezik, hogy Szlovákiában a problémával kapcsolatban nemcsak a megfelelő információk, hanem a rendszerszintű megoldások is hiányoznak. Ezért sokan vannak, akik amikor erőszakkal találkoznak, még ha be is akarnának avatkozni, félnek segítséget nyújtani, vagy nem tudják, mit csináljanak. Mások pedig egyszerűen közönyösek a nők elleni erőszakkal szemben, nem tesznek semmit, ha ilyen esettel találkoznak. Ezt erősíti meg annak a kísérletnek az eredménye is, melybe ismert színészek kapcsolódtak be. „Róbert Jakab és Zuzana Konečná egy lakásban, zárt ajtók mögött eljátszottak egy erőszakos jelenetet, és várták az emberek reakcióját. Négyen mentek el a lakás előtt, melyből zaj, ricsaj, veszekedés, kiabálás, szörnyű hangok jöttek ki, és csak egy állt meg előtte. „Kampányunk célja megmutatni, hogy a nők elleni erőszakkal szemben aktívan cselekedni kell” – részletezte Mesochoritisová.

Isztambuli egyezmény

„Mindenki tehet valamit” – tette hozzá Richard Lintner jégkorong játékos, aki Petőcz Kálmánnal, Ivo Gogállal, Mike Spirittel, a Hochschorner testvérekkel, Richard Stankeval és sok más ismert emberrel együtt részt vesz a kampányban. Szlovákiában most először kapcsolódnak be ilyen akcióba közismert férfiak, s közös fellépésükkel azt kívánják üzenni főleg a többi férfinek, hogy a nők elleni erőszak elfogadhatatlan.

Lintner szerint már az is sokat segít, ha az emberek aláírásukkal támogatják az államfőnek, a miniszterelnöknek és a házelnöknek címzett nyílt levelet, melyben az emberjogi aktivisták az isztambuli egyezmény ratifikálását sürgetik. „A dokumentum a nők elleni erőszak felszámolásának a legátfogóbb európai stratégiája, ezért igazi reményt jelent. Szlovákia az Európa Tanács tagjaként az elsők között írta alá még 2011-ben, s kötelezte magát, hogy 2013-ig ratifikálja. Csakhogy erre a mai napig nem került sor, ami azt jelenti, hogy a nőknek és a lányoknak még tovább kell várniuk az életük hatékonyabb védelmére. Szerintünk a ratifikálás halogatására nincs semmilyen nyomós ok” – jegyezte meg Mesochoritisová.

Azok a nők, akik bármilyen erőszakos megnyilvánulás áldozatául estek, vagy akik szeretnének segíteni, de nem tudják, mitévők legyenek, a 0800 212 212-es ingyenes, nonstop működő telefonszámon kérhetnek segítséget.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?