Kabul/Kandahár/Washington/Guantánamo. Megkezdődött az amerikai fogságba került tálib és al-Kaida-foglyok elszállítása Afganisztánból: egy C-17-es amerikai szállítógép fedélzetén csütörtökön körülbelül 20 fogoly indult el a kandahári repülőtérről a kubai amerikai támaszpont, Guantánamo felé.
Folytatódik Kabul demilitarizálása
Kabul/Kandahár/Washington/Guantánamo. Megkezdődött az amerikai fogságba került tálib és al-Kaida-foglyok elszállítása Afganisztánból: egy C-17-es amerikai szállítógép fedélzetén csütörtökön körülbelül 20 fogoly indult el a kandahári repülőtérről a kubai amerikai támaszpont, Guantánamo felé. A beszámolók szerint a mintegy 20 órás út alatt a gép csak egyszer szállt le. Az amerikai haderő több mint háromszáz elfogott embert őriz Kandahárban, s vannak még afgán foglyok a Kabul közelében lévő bagrami repülőtéren, az ország északi részén lévő Mazari-Sarifban, illetve egy amerikai hadihajó fedélzetén az Indiai-óceánon.
Eközben folytatódik Kabul demilitarizálása, a belbiztonságért felelős Din Mohammed Dzsurhat tábornok szerint az Északi Szövetség 5–6000 katonája hagyta el az elmúlt napokban a fővárost. A jövő héten újabb csapatkivonásra kerül sor, csak 5–6000 katona marad Kabulban és ők részben rendőri, részben katonai feladatokat látnak el. Dzsurhat elmondta, előkészületeket tettek a fegyverviselési engedélyek kiadására, így akarják kiszűrni a fővárosból a „felelőtlen elemeket”.
A Washington Post tegnap azt az értesülést közölte, hogy az amerikai légierő négy pakisztáni támaszpontjának az elhagyására készül, és egységeit az Üzbegisztánban, illetve Kirgizisztánban rendelkezésére bocsátott repülőterekre csoportosítja át. A pakisztáni bázisok kiürítését Iszlámábád szorgalmazza az Indiával immár pattanásig feszült helyzet miatt. A pakisztáni vezetés azt tartja biztonságosnak, ha a támaszpontokat szükség esetén kizárólag a pakisztáni légierő használja, s a pakisztáni illetékesek ezt már jelezték is Washingtonnak.
Megérkezett Afganisztánba tegnap reggel hetven német és harminc holland katona, hogy csatlakozzék a Kabul biztonságát szavatolni hivatott nemzetközi biztonsági erőkhöz (ISAF). A közös német–holland osztag két nap késéssel érkezett a tervezetthez képest, mert az őket szállító két holland Hercules csapatszállító repülőgép utántöltésre leszállt a törökországi Trabzon repülőterén, ahonnan nem tudtak továbbindulni a hóviharok miatt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.