Fokozódik a migrációs nyomás a Földközi-tenger nyugati részén

Brüsszel |

<p>Jelentősen erősödött az utóbbi hónapokban a migrációs nyomás a Földközi-tenger nyugati részén húzódó útvonalon, egyre több bevándorló Spanyolországon keresztül próbál Európába jutni - derült ki az uniós part- és határvédelmi ügynökség (Frontex) friss helyzetértékeléséből.</p>

A nemzetközi sajtó az elmúlt évtizedben gyakran számolt be olyan bevándorlókról, akik Marokkóból próbáltak meg Spanyolországba jutni, elsősorban az észak-afrikai spanyol exklávékon, Ceután és Melillán keresztül.

A spanyol és a marokkói hatóságok együttműködése miatt azonban viszonylag alacsony volt azok száma, akiknek sikerült átjutniuk az Európa kapuját jelentő exklávék kerítésén. Az Európába tartó bevándorlók túlnyomó többsége inkább a líbiai partokat választotta indulási pontként, itt ugyanis jóval nagyobb volt az esélyük a sikerre.

Tíz évvel ezelőtt a nyugati útvonalon próbálkozók többsége gazdasági bevándorló volt Algériából vagy Marokkóból, akik jellemzően Spanyolországban, Olaszországban vagy Franciaországban szerettek volna munkát találni. Azóta egyre többen érkeztek Afrika szubszaharai országaiból, például a konfliktusok sújtotta Maliból, Nigériából, Szudánból, Dél-Szudánból, Csádból és Kamerunból, 2015-ben pedig már a szíriaiak tették ki a határt illegálisan átlépők legnagyobb csoportját.

A nyugat-afrikaiak két fő szárazföldi útvonalon keresztül érik el Marokkót vagy Algériát: a tengerpart mentén, vagy a rövidebb, de sokkal veszélyesebb úton, át a Szaharán.

A Frontex szakértői szerint több tényező is hozzájárulhatott ahhoz, hogy a Földközi-tenger nyugati részén érkezők száma hosszú ideig viszonylag alacsony maradt: egyebek mellett a spanyol parti őrség határozottabb fellépése, a határellenőrzések fokozása, a kétoldalú egyezmények, illetve a növekvő spanyolországi munkanélküliség.

A jelentésben arra is kitértek, hogy a spanyol hatóságoknak nem csak az illegális bevándorlás okoz problémát, ezt az útvonalat ugyanis a kábítószer-csempészek is előszeretettel használják, akik motorcsónak helyett mostanában egyre gyakrabban kisrepülőgéppel vagy helikopterrel próbálják eljuttatni a szállítmányaikat Európába.

Ezen az útvonalon át idén eddig nagyjából 11 ezren érkeztek, míg tavaly összesen 10 200-an, 2015-ben pedig 7200-an. Múlt hónapban 2300 volt az érkezők száma, ami több mint négyszerese a tavaly júliusi adatoknak. A migrációs nyomás erősödésének egyik okaként a származási és tranzitországokban fokozódó instabilitást jelölte meg a Frontex.

 Idén a bevándorlók legnagyobb csoportját az elefántcsontparti, a marokkói, a gambiai és a guineai állampolgárok alkotják az uniós part- és határvédelmi ügynökség szerint.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?