Erdogan tagadja az örmény népirtás tényét

Isztambul |

<p>A mai törökök elődei sohasem követtek el népirtást - jelentette ki a török elnök csütörtökön, egy nappal az örmények ellen az Oszmán Birodalomban végrehajtott tömeggyilkosságok kezdetének 100. évfordulójára emlékező örményországi rendezvények előtt.</p>

A török győzelemmel végződő első világháborús gallipoli szárazföldi csata kezdetének 100. évfordulója alkalmából, ugyancsak pénteken rendezendő törökországi ünnepség előestéjén, Isztambulban rendezett "béke-csúcstalálkozón" Recep Tayyip Erdogan kijelentette: "Az örmény állítások az 1915-ös eseményekről minden alapot nélkülöznek".

Történészek szerint az első világháború alatt és után az oszmán törökök mintegy másfél millió örményt mészároltak le. Ezt az eseményt sokan a huszadik század első népirtásának tartják. Törökország tagadja, hogy népirtás történt.

Erdogan egyébként azzal vádolta az európai országokat, hogy közömbösek a menekültekkel szemben, és azt akarják, hogy fulladjanak a tengerbe. A török elnök a gallipoli ütközetről szólva kijelentette, az abban részt vevő valamennyi katona megérdemli, hogy "tisztelettel és elismeréssel emlékezzünk rájuk". 

A jelképes "béke-csúcstalálkozón" beszédet mondott Ahmet Davutoglu török miniszterelnök is, aki szintén tisztelettel adózott az akkori ellenség, az antant katonáinak hősiessége előtt is. Kijelentette: "száz évvel ezelőtt háborúztunk, de ma itt azért gyűltünk össze, hogy közösen építsük a békét, és elutasítsuk a gyűlölet retorikáját".

"Az önök és a mi elődeink száz éve hőskölteményt írtak, és ezt soha nem felejtjük el" - folytatta a török miniszterelnök, hozzátéve: "a katonák hősiesen harcoltak, és hősiesen estek el". Az antant csapatai 1915. április 25-én indítottak hadműveletet, hogy megkíséreljék a Dardanellák (törökül Canakkale) - az Égei-tengert a Márvány-tengerrel összekötő szoros - elfoglalását azzal a céllal, hogy a központi hatalmak oldalán harcoló Törökországot kikapcsolják a háborúból. A modern hadviselés első összehangolt tengeri és szárazföldi hadművelete kilenc hónapig húzódó, véres csatározások után kudarcba fulladt, a harcokban 300 ezer katona veszítette életét. Török részről ez volt a "nagy háború" egyik legfontosabb hadművelete.

A balsikerű hadjáratban az antant oldaláról összesen félmillió brit, francia, ausztrál, új-zélandi, indiai katonai vett részt. Török részről ugyancsak mintegy félmillió katona harcolt. Törökországnak a siker visszaadta nemzeti önbecsülését, és megmentette a széthullástól. Ausztrália és Új-Zéland esetében a gallipoli csata a vereség ellenére jelentősen hozzájárult az önálló nemzeti tudat kialakulásához.

A 100. évforduló alkalmából pénteken emlékünnepséget tartanak, amelyen Recep Tayyip Erdogan török elnök mellett mintegy húsz külföldi vezető vesz részt, köztük Tony Abbott ausztrál és John Key új-zélandi miniszterelnök, illetve Károly brit trónörökös. Ez lesz az eddigi legnagyobb török ünnepség, amelyet valaha rendeztek. Örményország ugyanezen a napon mintegy másfél millió örménynek az oszmán birodalomban történt lemészárlása kezdetének 100. évfordulójára emlékezik. Jereván szerint Ankara szándékosan tette ugyanerre a napra a gallipoli győzelem évfordulójának ünneplését, hogy elvonja a figyelmet a szomszédos országban zajló emlékünnepségről.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?