Egymás után érkeznek Rijádba a világ vezetői

Rijád |

<p>Sorra érkeznek a világ vezető politikusai Rijádba, hogy részvétüket nyilvánítsák Abdalláh bin Abdel-Azíz szaúdi király halála miatt.</p>

A két ország között feszülő mély ellentétek és rivalizálás dacára Irán külügyminisztere, Mohamad Dzsavad Zarif szombaton az elsők között érkezett Rijádba, amelynek katonai repülőterén a néhai király fia, Turki herceg fogadta. 

A Közel-Kelet két nehézsúlyú országa, az ultrakonzervatív szunnita királyság és a síita köztársaság a közelmúltban némi közeledett egymáshoz, de ezt fékezte a kőolaj árának erőteljes csökkenésével kapcsolatos érdekellentétük. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) nem utolsósorban Szaúd-Arábia nyomására döntött úgy, hogy nem csökkenti a kitermelést és ezzel nem állítja meg az ár csökkenését. Irán viszont azok közé az országok közé tartozik az OPEC-en belül, amelyeket a leginkább érzékenyen érint a nyersolaj árának csökkenése.

A muzulmán országok számos képviselője, köztük Recep Tayyip Erdogan török államfő, Navaz Sarif pakisztáni kormányfő és az öböl menti arab országok államfői már pénteken, Abdalláh király temetésén is ott voltak. Szombaton elsősorban a keresztény többségű országok vezetőit fogadták a szaúdi fővárosban, köztük VI. Fülöp spanyol királyt, Francois Hollande francia elnököt, David Cameron brit miniszterelnököt és a brit trónörökös Károly herceget, Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnököt és Petro Prosenko ukrán államfőt.

Az állam- és kormányfők, valamint más magas rangú vezetők az új szaúdi uralkodónak, Szalmán bin Abdel-Azíznak fejezték ki részvétüket a királyi palotában tartott ceremónián. Vasárnap további magas rangú vendégeket várnak Szaúd-Arábia fővárosába szerte a világból. Barack Obama, az Egyesült Államok elnöke kedden, indiai látogatását lerövidítve utazik Rijádba részvétnyilvánításra Joe Biden alelnök helyett, aki viszont egy korábbi bejelentés szerint szombaton utazott volna a szaúdi fővárosba. 

Péntek óta sorra érkeznek a királyi palotába a szaúdi társadalom vezetői - az uralkodóház hercegei, iszlám hittudósok, törzsi vezetők, katonai vezetők, üzletemberek - , de átlagpolgárok is, hogy a hagyományoknak megfelelően részvétüket nyilvánítsák az új szaúdi királynak és egyben hűségüket nyilvánítsák ki feléje.

A dzsihadisták elleni harcban a Nyugattal szövetséges, emberi jogi politikája miatt azonban sokat bírált Abdalláh király péntek hajnalban hunyt el, 91 éves korában. Abdalláh bin Abdel-Aziz 2005 augusztusa óta állt az olajban gazdag szunnita vezetésű ország élén.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?