Viszonylagos nyugalom tapasztalható Szudán fővárosában, Kartúmban azt követően, hogy vasárnap hatályba lépett a szudáni hadsereg és a Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) közötti új, humanitárius célzatú tűzszünet – számoltak be róla helyi lakosok.
Egyelőre tiszteletben tartják a tűszünetet Szudánban
A Szaúd-Arábia és az Egyesült Államok által javasolt 72 órás tűzszünetet mind a két fél elfogadta.
A helyiek közlése szerint a fegyverropogás szünetel, és a katonai repülőgépek tevékenysége is jelentősen csökkent a tűzszünet helyi idő szerint vasárnap reggel 6 órai életbe lépése óta.
A hadviselő felek abban állapodtak meg, hogy a tűzszünet ideje alatt tartózkodnak a tiltott mozgásoktól, támadásoktól, katonai repülőgépek vagy drónok bevetésétől, tüzérségi csapásoktól, állásaik megerősítésétől, a haderejüket érintő utánpótlásoktól, illetve a hadászati előnyszerzéstől is. Egyetértettek abban is, hogy az ország egész területén lehetővé teszik a humanitárius segélyek zavartalan szállítását.
A nyilatkozat szerint amennyiben a felek nem tartják be a 72 órás tűzszünetet, a közvetítők kénytelenek lesznek megfontolni a dzsiddai tárgyalások elhalasztását. Május 6-a óta Szaúd-Arábia és az Egyesült Államok védnökségével folynak tárgyalások a szaúd-arábiai városban, és bár azóta több fegyverszünetet kötöttek, ezeket nem tartották be, megsértésükkel a két fél egymást vádolta.
A szudáni hadsereg és az RSF között április óta zajló konfliktusnak több mint 3000 halottja és több mint 6000 sebesültje van – jelentette szombaton az al-Hadath tévécsatorna a szudáni egészségügyi miniszterre hivatkozva.
A konfliktus kezdete óta országszerte több mint 1,9 millió embernek kellett elhagynia lakóhelyét, akik Szudánon belül és kívül biztonságosabb területekre menekültek – olvasható az ENSZ Humanitárius Ügyeket Koordináló Irodája (OCHA) kedden közzétett, legfrissebb jelentésében. Mintegy 460 000 ember – köztük menekültek, menedékkérők és visszatelepülők – jutott át a szomszédos országokba – közölte az OCHA az ENSZ Menekültügyi Hivatalára hivatkozva.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.