<p>Le kellene vonnia a tanulságokat a szlovákiai parlamenti választás eredményéből a cseh kormánynak - állítja Karel Schwarzenberg cseh külügyminiszter, a TOP 09 párt elnöke.</p>
Cseh politikusok a szlovákiai választásokról
"Le kellene vonnunk a tanulságokat a szlovákiai választásból. Az értelmes jobboldali politikának, amikor azt korrupció és botrányok kísérik, nincs esélye a sikerre a választóknál" - tolmácsolta Schwarzenberg véleményét szóvivője vasárnap Prágában. A miniszter leszögezte: a választók mindenféle politikát elutasítanak, ha az nem tiszta.
"A cseh jobboldal számára a szlovák példa jó lecke és nagy tanulság" - vélekedett Petr Nečas kormányfő, a Polgári Demokratikus Párt (ODS) elnöke a közszolgálati televízió vasárnapi vitaműsorában. Kifejtette: Iveta Radičová kormányának bukása a koalíció belső megosztottságának eredménye. "A koalíció egyik pártja gyakorlatilag marginális ügy miatt Fico karjaiba hajtotta a választókat" - jelentette ki Necas. A Radicová-kabinet tavaly októberben azért bukott meg, mert az egyik koalíciós párt nem volt hajlandó megszavazni az eurós mentőcsomagot.
"A szlovák választás eredménye tanulságos a cseh koalíció számára. Azt mutatja, hogy ha a kormánykoalíció belső viszályokkal van elfoglalva, s nem magyarázza el kellőképpen lépéseit a közvéleménynek, akkor az választási vereségéhez vezethet" - mutatott rá Karolina Peake, a Közügyek elnökhelyettese, miniszterelnök-helyettes.
Bohuslav Sobotka, az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt (ČSSD) elnöke úgy véli, hogy Petr Nečas cseh miniszterelnöknek alaposan át kellene tanulmányoznia a szlovákiai választási eredményeket, illetve történéseket. Sobotka szerint Robert Fico győzelme egyértelműen azt jelzi, hogy a szlovákok elutasították a jobboldali politikát.
"Az egész Európai Unió számára nagyon fontos az a tény, hogy a szervezeten belül egy újabb szociáldemokrata értékeket valló kormány alakul" - húzta alá Sobotka, akinek pártja magasan a legnépszerűbb Csehországban.
A politikusok egyetértettek abban, hogy a pozsonyi kormányváltás nem fogja befolyásolni a cseh-szlovák politikai viszonyt. "Várható azonban, hogy európai uniós témákban nehezebb lesz a jövőben a közös nevező keresése" - mondta Jan Hamácek, a CSSD külpolitikai szakértője.
A közszolgálati cseh televízióban és a rádióban politikai elemzők mondtak véleményt a szlovákiai választás eredményéről. A cseh hírmagyarázók szerint az 1989-es rendszerváltás után most történik meg első ízben, hogy Szlovákiában várhatóan egypárti kormány alakul, amelynek kényelmes többsége lesz. Többen említették, hogy jelenleg ilyen kormányok csak Magyarországon és Spanyolországban vannak. A CTK hírügynökség rámutatott: Robert Fico pártjának ma erősebb a pozíciója, mint volt Vladimír Meciarnak a kilencvenes években.
A ČT 24 közszolgálati hírtelevízió úgy látja, hogy a választás előtti kampány egyike volt a legkeményebbeknek az önálló szlovák állam létrejötte óta.
Ivan Gabal szociológus a televízióban úgy vélte, Szlovákiában a politikusok generációváltására kerül sor úgy, ahogy ez 2010-ben történt Magyarországon. Kifejtette: kedvező volna, ha Ficóéknak lenne magyar partnerük, amely, tekintettel a magyarországi belpolitikai fejleményekre, nyugtatná a kedélyeket Pozsonyban.
A Híd és a Magyar Koalíció Pártjának eredményét Prágában egyelőre nem kommentálták. A cseh hírtelevízió viszont átvette Fico nyilatkozatát, amelyben kifejtette: "jó hír Szlovákia számára", hogy az etnikai pártok együtt sem képesek általában többet szerezni 8-9 százaléknál.
A jövőbeni szlovák kormány feladataival kapcsolatban Petr Just politológus úgy fogalmazott: várható, hogy Szlovákiában is megerősödik az állami szféra, amint az a Fidesz győzelme után Magyarországon is történt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.