<p>Az Európai Parlament egyik alelnökévé választották kedden Tőkés Lászlót, a néppárti frakció jelöltjét a strasbourgi plenáris ülésen.</p>
Az Európai Parlament alelnökévé választották Tőkés Lászlót
Az erdélyi magyar képviselőt 334 szavazattal, 287 ellenszavazat és tartózkodás mellett választották a tizennégy alelnök egyikévé, miután a korábbi magyar EP-alelnök, Schmitt Pál (Fidesz) az Országgyűlés elnöke lett.
Mint Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke a voksolás előtt kifejtette, nem számolták külön az elutasító szavazatokat és a voksolástól való tartózkodást, mert a jelölt megválasztásához a voksok egyszerű támogató többségének megszerzésére volt szükség.
Buzek a voksolás után azonnal gratulált Tőkés Lászlónak.
A korábbi erdélyi, királyhágómelléki református püspök nyilatkozatában nagy megtiszteltetésnek nevezte kinevezését. Visszautalt a húsz évvel ezelőtti temesvári eseményekre, és hangoztatta: ugyanúgy, mint azokban az időkben, most is azon fáradozik, hogy hazája érdekeit képviselje az emberi, kisebbségi, vallási jogok és a szabadság érdekében. Mint mondta, elkötelezett híve annak is, hogy továbbvigyék az európai integrációt.
Az MTI-nek nyilatkozva az új alelnök méltatta, hogy jelölését a magyar delegáció kezdeményezte.
Hozzátette: Schmitt Pál örökébe lépve szeretné kihasználni az alelnöki mandátumból hátralévő másfél évet.
"Használni akarok választóimnak, magyarságunknak, képviselni kívánom a román és a magyar nemzeti érdekeket, szeretném folytatni a rendszerváltozás folyamatát" - hangoztatta.
Fő törekvése, mint mondta, az lesz, hogy szomszédságpolitikai, térségi, kisebbségpolitikai, nemzetpolitikai szempontból akciótervet dolgozzanak ki.
Joseph Daul, a kereszténydemokrata-konzervatív képviselőkből álló néppárti frakció vezetője Tőkés Lászlónak az elmúlt években végzett tevékenységére utalva megtiszteltetésnek nevezte, hogy őt jelölhették a pozícióra.
A szavazás után kiadott közleményben Daul bizonyosságát fejezte ki: Tőkés amellett, hogy keményen dolgozik majd az uniós lakosság érdekeinek képviseletében, hozzá fog járulni ahhoz is, hogy Kelet-Európában "új hidak épüljenek".
A jelenlegi gazdasági és társadalmi helyzetben az EU-nak lelkesedésre van szüksége - emelte ki Daul. Emlékeztetett arra, hogy Tőkés László kezdeményező szerepet játszott a romániai forradalomban, és meggyőződését fejezte ki, hogy most is új ötletekkel áll majd elő.
A Fidesz-frakció közleménye szerint Tőkés László "a keresztény Európa és a közép-európai rendszerváltás élő jelképe". "Tőkés László személyében megtestesíti mindazokat az értékeket, amelyeken a keresztény gyökerű, civilizációs vívmányaira büszke, polgárainak szabadságjogait védelmező Európa nyugszik. A közlemény szerint a képviselő alelnökké választása "újabb állomás a határon átnyúló nemzetegyesítés folyamatában, a határok nélküli Európa létrejöttében, a Kárpát-medencei magyarság érdekeinek közös uniós képviseletének megteremtésében".
A strasbourgi szavazás eljárási és technikai problémák miatt meglehetősen kaotikusra sikerült, sok képviselő az eredményt nem tartotta egyértelműnek.
Tőkés László az MTI érdeklődésére kifejtette, hogy támogató szavazatainak aránya alapján a tizennégy EP-alelnök között a negyedik legnépszerűbb. A látszat ilyen értelemben csal, megtévesztő - fogalmazott.
Beszélt arról is, hogy "a magyarellenes román szocialista küldöttség latba vetette befolyását a szocialista frakcióban" megválasztása ellen, és ennek tulajdonítható, hogy e képviselőcsoport tartózkodó álláspontot foglalt el. Hozzátette, hogy a liberális frakcióra nincs rálátása, a zöld képviselőcsoport viszont támogatásáról biztosította.
Jelezte: megkeresést kapott arra is, hogy tegyen nyilatkozatot, amelyben cáfolja, hogy irredenta volna, vagy megkérdőjelezné Románia államiságát. De mint mondta, nem tett ilyet, mert megilleti az ártatlanság vélelme.
Tabajdi Csaba, az MSZP EP-delegációjának vezetője elmondta: a delegáció nem látott okot arra, hogy a magyar, illetve az európai szocialisták elutasítsák ezt a jelölést. Tőkés László életpályájában meghatározó volt a temesvári forradalom, az a bátorság, ahogy annak idején szembeszállt a Ceausescu-rendszerrel a kommunista diktatúra megdöntéséért - mutatott rá.
Jóllehet radikális politikai nézeteivel a szocialisták nem értenek egyet, álláspontja erőteljesen MSZP-ellenes is, de ez nem jelenti azt, hogy alelnöki kinevezését ellenezni vagy akadályozni kívánják. A legfőbb szempont pedig az, hogy kirekesztő, rasszista vagy antiszemita kijelentést soha nem tett.
Tabajdi megjegyezte azt is, hogy a jelöléssel kapcsolatban Tőkés László több alkalommal megkereste őt, ugyanezt nem tette viszont meg Szájer József, a Fidesz EP-delegációjának vezetője. Kifogásolta azt is, hogy az MSZP-delegációt nem tájékoztatták időben a jelölésről. Ez teljesen ellentétes azzal, amit Orbán Viktor miniszterelnök meghirdetett a nemzeti együttműködésről - hangoztatta -, "bebizonyosodott, hogy a nemzeti együttműködés a Fidesz részéről blöff".
Hozzátette: a sok nemnek és tartózkodásnak is van egy komoly politikai üzenete, amely egybevág a szlovákiai választás üzenetével, mégpedig az, hogy Európában nincs fogadókészség a radikális, sokak által nacionalistának tartott kisebbségpolitikára. Ez szerinte figyelmeztetés volt a Fidesz számára is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.