<p>Kockázatos pókerlépés Alekszisz Ciprasz görög kormányfő döntése, hogy népszavazással keveredjen ki a Brüsszellel folytatott tárgyalások zsákutcájából, a 2011-ben meghirdetett, majd visszavont népszavazás ugyanis Jéorjiosz Papandreu miniszterelnök bukásához vezetett - írta az AFP francia hírügynökség.</p>
Az elmaradt népszavazás rávetheti árnyát Cipraszéra is
2011-ben - a pénzügyi válság kellős közepén- Görögország az Európai Unióval tárgyalt egy megállapodásról, amelynek értelmében egyebek mellett újabb megszorító intézkedésekért cserébe 100 milliárd euróval csökkentették volna a görög adósságot és új hiteleket nyújtottak volna Athénnak.
A megállapodás után négy nappal Jéorjiosz Papandreu szocialista miniszterelnök általános meglepetésre bejelentette, hogy népi konzultációra bocsátja a tervet. "Akarják vagy elutasítják a görögök az új megállapodást? Ha nem akarják, nem fogadjuk el" – mondta akkor a kormányfő.
A terv bejelentése politikai válságot idézett elő Görögországban és nagy visszhangot keltett külföldön, a "nem" eshetősége ugyanis a csőddel és az euróövezetből való kiválással fenyegette Görögországot. A segélyprogramot összekovácsoló Nicolas Sarkozy francia elnök és Angela Merkel német kancellár ragaszkodott a megvalósításához.
Papandreut a saját munkatársai sem támogatták: több minisztere ellenezte a népszavazást, a szocialista párt vezetői pedig nemzeti egységkormány létrehozását követelték.
Papandreu visszakozott és visszavonta a népszavazás tervét, de mégis lemondásra kényszerült, kabinetje helybe szakértő kormány lépett.
Akkoriban Alekszisz Ciprasz úgy vélte, hogy a népszavazással a kormány csak időt akar nyerni. "Ha a miniszterelnök népszavazást kezdeményez, és +az euró és a (megszorító) intézkedések+ vagy a grexit (Görögország kiválása az euróövezetből) dilemmája elé állítják, a gazdaság összeomlik, országunk csődbe megy, mielőtt még szavaznánk. Ez nem népszavazás lesz, hanem veszélyes játék országunk számára" – mondta akkor.
Mára megváltoztak a szerepek, és Papandreu vádolja a radikális baloldali kormányfőt azzal: "a népre hárítja a felelősséget amiatt, hogy a kormánya tárgyalásai teljes kudarcot vallottak", és bizonygatja, hogy a mostani népszavazásnak semmi köze a 2011. évihez.ű
Görögországban utoljára 1974-ben tartottak népszavazást, akkor a szavazók arról döntöttek, hogy az ezredesek diktatúrája után monarchiát köztársaság váltsa fel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.