Az államfők szerint hasznos a visegrádi együttműködés

Karlovy Vary |

<p>A cseh, a lengyel, a magyar és a szlovák államfő egyetért abban, hogy a visegrádi csoport (V4) eddigi együttműködése hasznos, eredményes, és szükség van arra, hogy a jövőben is fennmaradjon.</p>

"Egyetértek azzal a nézettel, hogy a V4 hasznos mechanizmus a közös párbeszédre, a kölcsönös megismerésre és olyan konkrét együttműködési projektek keresésére, amelyek túllépik a határokat" - jelentette ki Václav Klaus cseh köztársasági elnök szombaton délután Karlovy Varyban a visegrádi országok államfőinek kétnapos találkozója utáni sajtóértekezleten.
"A visegrádi csoport az Európai Uniónak, de a világpolitikának is fontos tényezőjévé változott" - vélekedett a magyar elnök.
Schmitt Pál elmondta: tájékoztatta partnereit a magyar EU-elnökség prioritásairól. A magyar és a lengyel elnökségre célozva leszögezte: 2011 Közép-Európa éve lesz. Szükség van az együttműködésre, arra, hogy "úgy illeszkedjünk egymáshoz, mint a fogaskerekek".
"A találkozón kerestük a lehetséges közös álláspontokat" - fogalmazott a magyar és a lengyel EU-elnökséggel kapcsolatban Klaus.
"Az EU-elnökség egy óriási lehetőség, amelyet ki kell használnunk, s a siker érdekében együtt kell működnünk" - húzta alá Bronislaw Komorowski lengyel elnök.
Ivan Gašparovič szlovák államfő szerint a V4 fennállásának két évtizede megmutatta, hogy az eredeti célok - az EU-, illetve a NATO-csatlakozás - teljesítése után is van értelme a közép-európai regionális együttműködésnek. Úgy vélekedett: a jövőben kiemelten kellene foglalkozni a roma-kérdéssel, amely elsősorban Szlovákiában, Magyarországon és Csehországban "nagyon komoly".
"Ez olyan probléma, amelyet külön-külön nem tudunk megoldani. Közösen sikeresebbek lehetünk" - szögezte le Gasparovic.
"A roma problémát érzékeljük, azt az igényt, hogy ezt a kérdés európai szintre helyezzük, Prága érti" - mondta Klaus. Rámutatott: az európai integráció minden lépésének ára van. A roma kérdés európaivá válása "a schengeni határnyitás következménye" - húzta alá a cseh államfő.
Schmitt Pál elmondta: Magyarországon a roma-kérdés kezelését nagyon komolyan veszik, kormányszinten - államtitkár - foglalkoznak vele, s az egyik magyar EU-parlamenti képviselő is roma nemzetiségű.
A kétnapos találkozón európai uniós témák is napirendre kerültek.
"Csehországnak a legkevésbé érdeke, hogy újra megnyissák a Lisszaboni Szerződést" - jelentette ki az MTI tudósítójának kérdésére Václav Klaus. Emlékeztetett, hogy Csehország utolsóként ratifikálta a dokumentumot.
"Számunkra ez a maximum, amit még el tudunk fogadni" - húzta alá a cseh államfő.
"A probléma nagyon bonyolult. Pillanatnyilag nehéz eldönteni, hogy mi lenne a jobb: a Lisszaboni Szerződés megnyitása, vagy egy különálló megállapodás megkötése" - fejtette ki Gašparovič.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?