Aszad tartja a gyújtózsinórt

<p>Bejrút. A vasárnapi temetés után kezdődött zavargásokban hárman haltak meg, köztük egy 9 éves kislány. A válságot kirobbantó pénteki öngyilkos merénylet mögött sokak szerint Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimje, valamint helyi kiszolgálója, a szélsőséges iszlamista síita Hezbollah áll.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Hajnalig tartottak a zavargások Bejrútban, s reggel is lehetett lövöldözést hallani; a három halottról a Reuters számolt be, a sérültek száma több tucat is lehet. Az összecsapások a síita és szunnita fegyveresek között törtek ki, s a hadsereg közbelépett, hogy véget vessen a káosznak. Főleg a szunnita többségű városnegyedekben lőtték egymást a Szaúd-Arábia által támogatott ellenzéki csoportok, illetve a kormány Szíriához és Iránhoz közel álló hívei. Reggelre katonák és harckocsik elfoglalták Bejrút több negyedét, ahol addig álarcos fegyveresek uralták az utcákat.

A zavargások azután törtek ki, hogy pénteken autóba rejtett pokolgép robbant Bejrút egyik keresztény negyedében. A robbantásban nyolc ember meghalt, köztük Viszam al-Haszan tábornok, a belbiztonsági erők hírszerzési főnöke, aki a szíriai Aszad-rendszerrel szemben felsorakozó libanoni ellenzékhez állt közel. Szaad Haríri ellenzéki vezető rögtön Damaszkuszt vádolta a merénylet elkövetésével.

Az AFP emlékeztetett: maga Nadzsíb Mikáti miniszterelnök is szunnita, akárcsak a kormány több minisztere, de ennek a vallási közösségnek a többsége Szaad Harírit támogatja. Ez utóbbinak viszont meggyőződése, hogy a kormányt a radikális síita Hezbollah – Damaszkusz és Teherán szövetségese – tartja ellenőrzése alatt. Az ellenzék emiatt is a libanoni kormány azonnali lemondását követelte-követeli, és személyesen Nadzsíb Mikáti miniszterelnököt teszi felelőssé a pénteki merényletért.

Egyébként a most meggyilkolt Viszam al-Haszan tábornok volt a vezetője a 2005-ben megölt Rafik Hariri kormányfő ellen elkövetett merénylet kivizsgálásának is, és azt gyanította, hogy a gyilkosság mögött a szíriai Aszad-rezsim áll. Később ő volt az, aki letartóztatta a szír rezsim hívének tartott Michel Szamaha minisztert is.

Bejrútban eluralkodott a félelem légköre, a lakosság még élénken emlékszik az 1975–

1990-es polgárháborúra, ezért sokan nem mertek kimenni az utcára. (MTI, TASR, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?