Washington/Jeruzsálem. George Bush sajtónyilatkozatában bejelentette: a megfelelő időben fogja visszaküldeni a Közel-Keletre a békéltető megbízatású Anthony Zinnit.
Arafat még csak gyanús
Madártávlatból a guantanamói támaszpontnak az a része, ahol az Afganisztánból érkezett foglyokat helyezik elTASR/AP-felvételAz amerikai elnök közölte azt is, „kezdi azt gyanítani”, hogy terrorista célokat szolgált az a fegyvereket tartalmazó hajószállítmány, amelyet egy héttel ezelőtt az izraeliek állítottak meg. Hangsúlyozta, a megállapításokat még nem lehet véglegesnek tekinteni, de „erős a gyanú”, hogy Jasszer Arafat palesztin elnök tudott a fegyverszállítmányról.
Nem sokkal ezt követően Colin Powell külügyminiszter úgy pontosította a fegyvereket tartalmazó hajórakománnyal kapcsolatos korábbi amerikai közléseket, hogy a legfrissebb információk szerint kimutatható a kapcsolat a fegyverszállítmány és a Palesztin Hatóság között, de nincs olyan értesülés, amely közvetlenül alátámasztaná Arafat személyes érintettségét. Ahmed Korei palesztin parlamenti elnök azt mondta a Reutersnek: bizonyos benne, hogy Arafat – aki belső vizsgálatot rendelt el az ügyben – ártatlan. Szaeb Erekat palesztin miniszter pedig „teljes mértékben elfogadhatatlannak” nevezte az amerikai vádakat, s azzal vádolta Ariel Saron izraeli miniszterelnököt, hogy fel akarja használni ezt az incidenst a Palesztin Hatóság aláaknázására, illetve a béketárgyalások megakadályozására.
Tucatnyi izraeli harckocsi és talajgyalu kezdte bontani tegnap hajnalban a palesztin fennhatóság alá tartozó Rafah város repülőterének kifutópályáját. A földmunkagépeket és harckocsikat automata fegyverek sorozataival védte az izraeli hadsereg romboló tevékenységük közepette – jelentette szemtanúkra hivatkozva az AFP. Az izraeli hadsereg már előző éjszaka is hasonló módon betört a Gázai övezet déli részén fekvő Rafahba, s lerombolt mintegy 70 épületet. A házrombolás következtében közel 700 ember vált földönfutóvá.
Arafat tanácsadója tegnap kijelentette: a Közel-Keletet elborító erőszak újabb hullámát indíthatja el Rafah körülzárása és a nemzetközi repülőtér elleni támadás. Jarden Vatikai, az izraeli védelmi minisztérium szóvivője a pedig azt közölte, hogy a katonai akciók célja: megmutatni a Palesztin Hatóságnak, nem lehet büntetlenül támogatni a terrorizmust. A Jediót Ahronót izraeli napilap értesülése szerint a zsidó állam hadseregének vezérkara csak a kormány szabad jelzésére vár, hogy megindítsa büntető akcióit az izraeli célpontok ellen elkövetett palesztin merényletekre válaszul. (m, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.