<p>A látszat ellenére az Egyesült Arab Emírségek egy elnyomó állam, amelyben zaklatják, rendszeresen őrizetbe veszik, illetve meg is kínozzák az ellenzékieket - állapította meg kedden nyilvánosságra hozott jelentésében az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő szervezet.</p>
Amnesty: az Egyesült Arab Emírségek egy elnyomó állam
Az AI szerint a Perzsa-öböl menti arab országban 2011-ben, az arab tavasz indulásával párhuzamosan kezdődött el a hatalommal szembeni bírálatok elfojtása, és ma már "a félelem légköre uralkodik" az emírségekben.
A szervezet a Forma-1-es autóverseny vasárnapi abu-dzabi futama elé időzítette jelentésének kiadását. Az országban 2013 júliusa óta több tucatnyi iszlamistát vontak eljárás alá, illetve ítéltek börtönbüntetésre összeesküvés vádjával, és több mint száz ellenzékit politikai okból. A legsúlyosabb kiszabott börtönbüntetés 14 év volt. Jelenleg több mint 60-an vannak rács mögött politikai okból. A hatóságok gyakran az iszlám radikalizmus vádjával hallgattatnak el politikai ellenzékieket, köztük ügyvédeket, egyetemi tanárokat, diákokat, civilszervezetek vezetőit, és zaklatják családtagjaikat is. A meghurcoltak között sokan vannak, akik az al-Iszla szervezethez tartoznak, amely a kormány szerint kapcsolatban áll a Muzulmán Testvériség egyiptomi mozgalommal.
A dinamikus, modern gazdaságú országban a felszín csillogása mögött "egy nagyon elnyomó államot találni, amelyben egy ellenzékit csupán egy Twitter-bejegyzésért is börtönbe csukhatnak" - jelentette ki Hasziba Hadzs Sahrávi, az AI közel-keleti és észak-afrikai igazgatója. Felszólította az emírségek hatóságait, hogy vizsgálják felül azokat a törvényeket, amelyek büntethetővé teszik a szólás- és a gyülekezési szabadság békés gyakorlását.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.