Amerikai hírszerzés: visszaszorulnak a demokratikus értékek

Washington |

<p>A globális gazdasági növekedés lassulásával, a II. világháború utáni világrend erodálódásával és a nacionalizmus terjedésével a következő években várhatóan nőni fog az országokon belüli és a nemzetközi konfliktusok száma és súlya, és a hidegháború vége óta nem tapasztalt mértékben fognak visszaszorulni a demokratikus értékek - állítja helyi idő szerint hétfőn kiadott jelentésében az amerikai hírszerző szolgálatokat összefogó Nemzeti Hírszerzési Tanács (NIC).</p>

A nemzeti hírszerzési igazgató hivatala alá rendelt ernyőszervezet négyévente ad ki egy hat fejezetből álló jelentéssorozatot, mindig az új elnöki mandátum kezdete előtt. A három nappal korábban kiadott első részben a NIC megállapította: Vlagyimir Putyin orosz elnök "befolyásolási kampányt" rendelt el a 2016-os amerikai elnökválasztási folyamat ellen.

A gazdasági és politikai fejlemények, a technológiaváltás, az Egyesült Államok vezető szerepének csökkenése, az orosz és a kínai befolyás növekedése "komor és nehéz jövőt sejtet" - olvasható a Globális tendenciák - A fejlődés paradoxona című jelentésben.

A NIC csaknem apokaliptikusnak írja le azokat a kihívásokat, amelyek elé a következő amerikai kormány néz: óriási jövedelemkülönbségek kialakulása, felerősödő konfliktusok és népvándorlás, a globális klímaváltozás hatásai. "Sokkal nehezebb lesz a kormányzás és a nemzetközi együttműködés, mint a közvélemény most gondolná" - állapítják meg a jelentés szerzői.

A Nyugatot jellemző liberális modellel kapcsolatban a hírszerzés megállapítja, hogy szerte a világon fenyeget a populizmus, legyen az jobb vagy baloldali. "A népek követelni fogják kormányuktól, hogy biztosítsa nekik a biztonságot és a gyarapodást, de a jövedelmek különbségének növekedése és átlaguk stagnálása, a kölcsönös bizalmatlanság és a most még nem látható kihívások fékezni fogják a kormányok teljesítményét.

A január 20-án hivatalba lépő új amerikai elnök, Donald Trump több megoldatlan súlyos ügyet fog örökölni Barack Obamától, például a szíriai háborút és a terrorizmus elleni küzdelmet. "Csábító lesz megpróbálni rendet teremteni ebben a nyilvánvaló káoszban, de ha ez lesz a stratégia, akkor az rövid távon nagyon költségesnek bizonyulhat, hosszú távon pedig kudarcba fulladhat" - írja a NIC a jelentésben.

A NIC szándékosan nem elemzi az amerikai politikusok politikáját, de a jelentésben rávilágít arra, hogy Trumpnak milyen nehéz lesz megvalósítania az olyan ígéreteit, mint hogy javítja Washington kapcsolatát Moszkvával, egyensúlyba hozza a kereskedelmet Kínával, visszatelepíttet sok állást az Egyesült Államokba, és legyőzi a terrorizmust.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?